پیام‌های آخرین تحولات قیمت مواد غذایی

“نبض قیمت بازار “

روند متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب اردیبهشت ماه ۱۳۹۹

بر اساس اطلاعات منتشر شده مرکز آمار ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ مشاهده می­شود که از ۲۴ اقلام خوراکی که قیمت آنها منتشر شده است، نه قلم خوراکی با کاهش قیمت نسبت به فروردین ماه مواجه بوده است که  پیاز با ۴۸٫۲ درصد ، خیار با ۱۸٫۹ درصد،گوجه فرنگی با ۱۸٫۵ درصد، سیب زمینی با ۹٫۸ درصد،  مرغ ماشینی با ۴٫۹ درصد، تخم مرغ ماشینی با ۱٫۹ درصد ، موز با ۱٫۷ درصد، رب گوجه فرنگی با ۰٫۵ درصد و گوشت گاووگوساله با ۰٫۱ درصد کاهش قیمت نسبت به ماه قبل برخوردار بوده و بیشترین کاهش قیمت مربوط به پیاز  بوده است.

در مقابل پانزده اقلام خوراکی دیگر با افزایش قیمت در اردیبهشت ماه  نسبت به فرودین ­ماه ۹۹ مواجه بوده است که شامل عدس با ۳۷٫۴ درصد ، پرتقال محصول داخل با ۳۲٫۵ درصد، سیب درختی زرد با ۲۷٫۵ درصد، لوبیاچیتی با ۲۴٫۹ درصد، برنج خارجی درجه یک با ۱۶٫۰ درصد، قند با ۸٫۰ درصد، شکر با ۷٫۵ درصد، برنج ایرانی درجه یک  با  ۴٫۵ درصد، ماست پاستوریزه  با ۲٫۶ درصد، چای  خارجی بسته ای با  ۲٫۲ درصد، پنیرایرانی پاستوریزه با ۱٫۳ درصد، روغن مایع با  ۰٫۹ درصد، گوشت گوسفند با ۰٫۶ درصد، شیرپاستوریزه با ۰٫۴ درصد و کره پاستوریزه (کره حیوانی)  با  ۰٫۴ درصد از افزایش قیمت نسبت به ماه قبل برخوردار بوده و بیشترین  افزایش قیمت مربوط  به عدس بوده است.

نکته ۱ : برخی از محصولات دارای قیمت بالایی بوده و برخی قیمت کمتر و درصد تغییرات به تنهایی نمی‏تواند نماینده خوبی برای نشان دادن تاثیر نوسانات قیمت بر کاهش یا افزایش قدرت خرید مصرف‏کننده باشد. در سبد مصرفی خانوار، این میزان تغییرات قیمت است که با توجه به درآمد مشخص خانوار در ماه تعیین می‏کند به چه میزان از چه کالایی، توانایی مالی و قدرت خرید برای محصولات وجود دارد. برای مثال برنج ایرانی  در اردیبهشت ماه حدود ۴٫۵ درصد افزایش قیمت داشته و درحدود ۱۰۶۸ تومان به قیمت هر کیلو برنج  اضافه شده در مقابل با اینکه قند ۸ درصد افزایش قیمت داشته اما هر کیلو قند ۶۸۰ تومان افزایش قیمت داشته است. برنج درصد تغییر قیمت کمتری داشته اما میزان تغییر قیمت بیشتر از قند بوده است.

نکته ۲: درصد تغییرات قیمت اقلام خوراکی در اردیبهشت ماه ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل به جز گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوساله، رب گوجه فرنگی، شکر، خیار، سیب­زمینی، گوجه فرنگی، مرغ ماشینی و پیاز برای بقیه اقلام با افزایش قیمت مواجه بوده که بیشترین افزایش به ترتیب مربوط به عدس با  ۱۱ درصد، چای بسته­ای خارجی با ۷۷ درصد  و لوبیا چیتی با ۶۰درصد افزایش قیمت در یک سال مواجه بوده است. ارقام جدول نشان  می دهد که برنج (ایرانی) ، حبوبات و لبنیات که بخش از تامین غذای سبد مصرفی خانوار را عهده دار است با تورم شدید بالای بیست و پنج درصد روبرو بوده است. برای سبد مصرفی برنج ایرانی درجه یک، برنج خارجی درجه یک، شیرپاستوریزه، ماست پاستوریزه، پنیرایرانی پاستوریزه، کره پاستوریزه، تخم مرغ،  لوبیا چیتی و عدس طی این یک سال در حدود۳۸ هزار تومان برای یک کیلو سبد غذایی مورد نظر اضافه شده است.

نکته۳: نگاهی به اطلاعات و آمار استانی حاکی از تفاوت قیمت اقلام خوراکی است به طوری که دامنه تغییرات بین ۲۷ تا ۱۰۰ درصد بر حسب محصول متفاوت است. به عنوان نمونه برای گوشت گوسفند کمترین و بیشترین میانگین قیمت در سطح استانها  به ترتیب ۸۰۰۸۳ و ۱۰۹۵۵۶ تومان برای هر کیلو در نوسان بوده است که اختلاف بین کمترین و بیشترین قیمت برای هر کیلو ۲۹ هزار تومان است. این اختلاف قیمت شدید که می تواند تهدیدی برای امنیت غذایی خانوار باشد به عوامل مختلفی از جمله نزدیکی و دوری به مناطق تولید  و مبادی وارداتی ، میزان تورم استانی،  شبکه توزیع و فروش و بازاریابی وابسته دارد.

نکته ۴: افزایش قیمت شدید کالاهای اساسی که در سبد خانوار نقش مهمی در تغذیه آنان دارد، احتمال حذف این اقلام خوراکی از سبد مصرفی خانوار به خصوص در دهک‌های پایین درآمدی را به دنبال دارد که امنیت غذایی خانوار را تهدید می‏نماید. از سوی دیگر با افزایش قیمت اقلام خوراکی و کاهش تقاضای موثر برای آنان، بازار فروش محصولات محدود و تولیدکننده را با مشکل فروش مواجه می‌سازد.

نکته ۵ : موضوع دیگر مواد غذایی که جانشین هم بوده و در صورت افزایش قیمت یکی، دیگری جایگزین آن می­شود تا خانوار بتواند نیاز غذایی خود را تامین کند. ملاحظه می­شود که قیمت انواع گوشت رقم بالایی است و تامین بخشی از غذای خانوار از طریق لبنیات و حبوبات که با افزایش قیمت روبرو شده را دچار مشکل می­سازد. توجه به جانشینی مواد غذایی از جمله موضوعاتی است که بر قیمت بازار مواد غذایی تاثیر دارد که ضرورت دارد به منظور تامین امنیت غذایی خانوار به این مساله توجه شود.

                         

https://tejaratnews.com/insight/آخرین-تحولات-قیمت-مواد-غذایی

 

منتشر شده :تجارت نیوز- هیجدهم خرداد ماه ۱۳۹۹ 🇮🇷

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.