?روز جهانی آب سال ۲۰۲۰ با شعار آب و “تغییر اقلیم”

?هدف از روز جهانی آب، ۲۲ مارس هر سال که مصادف با دوم فروردین است، جلب توجه همگان به اهمیت آب است. شعار امسال (۲۰۲۰)، «آب و تغییر اقلیم» نام دارد که هدف از آن، نمایش ارتباط تنگاتنگ آب و تغییر اقلیم است. شعار امسال تاکید بر ارتباط ناگسستنی بین دو مقوله آب و تغییرات آب و هوایی دارد. شعار امسال بر این تاکید دارد که چگونه نوع استفاده و کاربرد ما از آب می تواند بر کاهش سیل، خشکسالی، کمبود آب و کاهش آلودگی آن موثر بوده و به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می کند. به عبارت دیگر سازگاری بین آب و تغییرات آب و هوایی از سلامتی مردم حفاظت کرده و جان انسانها را نجات می‌دهد و با افزایش کارایی آب به کاهش گازهای گلخانه ای کمک می‌شود .

?محور های کلیدی شعار سال ۲۰۲۰ عبارت است از :
• ما نمی توانیم منتظر بمانیم. سیاست گذاران در حوزه اقلیم باید آب را در قلب برنامه های عملیاتی قرار دهند.
• آب می تواند به مبارزه با تغییرات اقلیم کمک کند. راه حل های پایدار، مقرون به صرفه و قابل اجرا برای آب و فاضلاب وجود دارد.
• هرکس نقشی برای ایفا کردن دارد. در زندگی روزانه ما، گام های بسیار(شگفت آور) آسانی وجود دارد که می توانیم برای رفع تغییرات اقلیم انجام دهیم.

?با توجه به شعار سال ۲۰۲۰ به نظر می رسد پیش بینی تغییرات در توزیع بارندگی و بهبود روش های مدیریت آب موجود برای کاهش عدم قطعیت های تأثیرگذار بر امنیت جهانی آب به دلیل تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است. در کنار آن مسوولیت اجتماعی هر فرد در افزایش کارایی مصرف آب در کنار مسوولیت دولتها در خصوص افزایش کارایی و بهره وری آب و مدیریت تغییرات آب و هوایی با رویکرد حکمرانی خوب نقش بسزایی دارد .

#آب_و_توسعه_پایدار ??

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *