سفرهای نوروزی و خطرات پیش رو

خبری آمد تلخ تر از زهر . آقای کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر عنوان کردند که نزدیک به ۹۷۰ هزار خودرو با ۳ میلیون سرنشین از ۱۳ استان درگیر کرونا از روز ۲۷ اسفند برای سفر خارج شدند و ۲۴۰۰ نفر از آن‌ها علائم مثبت داشتند. اینکه در روزهای بعد چقدر اتومبیل از شهرها خارج شده را نمی دانیم . اینکه چند نفر با اتوبوس و قطار و هواپیما جابجا شدند هیچ اطلاعاتی نداریم .
آمار مسافرت های نوروزی بر اساس داده های مصرف اینترنت به روایت مهندس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان از سفر یک میلیون تهرانی دارد، از قم ۴۰ هزار نفر و هرمزگان ، یزد و بو شهر خروجی نداشتند . ده درصد جمعیت خارج شده به همدان وارد شده و بعد لرستان ،چهار محال و بختیاری و کرمانشاه و شمال و مشهد جذب مسافرش کم بوده است .

با همین اندک داده هایی که منتشر شده است نگرانی شدیدی را مسوولین مرتبط با مبارزه با کرونا و پزشکان ارائه نموده که بعد تعطیلات نوروز شاهد ابتلای بیشتر به ویروس و افزایش جان باختگان خواهیم بود و همه و همه با این پیش شرط و الزام که اگر سفر نکنیم ، در خانه بمانیم و مهمونی نرویم می توان ویروس را کنترل کرد.

همه نگرانیم و دلهره داریم فضای عدم اطمینان در جلوی دیدگان همه ماست چه خواهد شد؟ چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ و …. به چهار دلیل :۱) تصمیمات مسوولین مرتبط ارشادی است نه سختگیرانه،قاطع و برخورد قانونی برای مدیریت بحران موجود ۲) رفتارهای غیرقابل باور عده ای از هموطنان .۳) نامشخص بودن زمان ساخت دارو یا واکسن ویروس کرونا . ۴) آثار و پیامدهای احتمالی کرونا در داخل کشور بر اقتصاد ، اجتماع ، سلامت مردم و توسعه و آثار بیرونی اقتصاد جهانی بر کشور ما .
در خصوص رفتار برخی از هموطنان اظهار نظرات گوناگونی می شود که مردم نسبت به بحران بی تفاوت شدند از بس در بحران بودند ، به حاکمیت اعتماد ندارند ، مردم در فقر و کم درآمدی هستند و به ناچار برای گذران زندگی مجبور به کار هستند و در خارج خانه دیده می شوند ، رسم عید است و بازدید و برای احترام به بزرگان فامیل مهمانی می روند ، فضای آپارتمان برای کودکان و افراد خسته کننده است به ناچار برای تغییر فضا خصوصا برای کودکان به خارج منزل می آیند و سفر می روند، عده ای می گویند ویروس کرونا ۲ تا ۳ درصد نرخ مرگ و میر دارد خیلی جدی نیست ، عده ای می گویند ما مراقبیم اطلاعات داریم بیرون خونه هم مراقبت می کنیم و …..خیلی مطالب دیده می شود و بحث و گفتگو روی آن زیاد است . اما به نظر من اول باید دید اولویت باچیست ؟ برای هر انسانی سلامت خود و اطرافیانش جزو وظایف انسانی است، خطری هست و این خطر جدی است هر روز بیش از ۱۰۰ نفر از هموطنان ما جان خودشان را از دست می دهند . در کنار آن پزشکان و پرستاران و کادر درمانی در خطر هستند و خسته . امکانات پزشکی محدود است . پس شوخی نیست و هر رفتار ما اگر خطری را باعث شود قابل جبران نیست . رساندن ضررو زیان عمدی (جانی ، اقتصادی ، توسعه ای برای نسل حاضر و نسل های آتی ) به خود و دیگران را چه می توان نام گذاشت ؟ شاید خوب نیاموختیم . خانم معلم عزیز آقا معلم عزیز اجازه میشه به افرادی که کرونا را جدی نگرفتند و نسبت به آن بی تفاوت هستند مشق عید بدهید چند دفتر بنویسند نمی دونم چهل برگ یا صد برگ اما بنویسند” دست به دست هم دهیم به مهر ،میهن خویش را کنیم آباد ،یار و غمخوار همدیگر باشیم تا بمانیم خرم و آزاد” .
یک صحبت هم با مسوولین دارم . حاکمیت عزیز اجازه یک دقیقه به حرفمون گوش می کنید برای این افرادی که بی تفاوت هستند هم جریمه نقدی و هم محرومیت از حقوق اجتماعی وضع کنید .قانون برای همین روزهاست ماشین ها را جریمه کنید به اندازه ای که به هدف اصابت کند هر ماشین مثلا بیست میلیون و نه ثابت بر حسب درآمد افراد هر چی درآمد بیشتر جریمه بیشتر ، فرد را یک سال محروم کنید از گرفتن وام بانکی، گواهینامه اش را بگیرید و سوراخ کنید ،یک سال حق خروج از کشور را برایش بگذارید، تا یکسال هزینه زندگی سرپرست خانوار که فوت کرده به خاطر کرونا تو اون شهری که رفته پرداخت کنه ،هزینه تحصیل یکی از فرزندان خانواده ای که به خاطر کرونا پدرشو از دست داده بدهد و …..مجازات کنید برخی با خواهش رفتارشون تغییر نمی کند . از طرف دیگر حمایت کنید از اقشار کم درآمد و افرادی که کار ندارن تا بتوانند در خانه بمانند و زندگی را گذران کنند

مردم عزیز روستاها و شهرهای کوچک شما می توانید به این سه میلیون نفر مسافر هیچ خدماتی ندهید نه مکان برای اقامت نه فروش مواد غذایی نه … درسته در تنگنای اقتصادی هستید و این فرصت درآمدزایی است اما باور کنید همه ما متضرر خواهیم شد هم سلامتی مان در خطر می افتد هم طولانی شدن مدت و دوره مبارزه با کرونا اقتصاد کشور را فلج خواهد کرد، هزینه دولت را افزایش می دهد بدهی به همراه دارد و … این تورم و رکود عمیق تر شده و خلاصی از آن ممکن است غیر ممکن شود و این هدیه ما به نسل های آتی خواهد شد .

همه در معرض خطریم چه بخواهیم چه نخواهیم خرد حکم می کند با افرادی که خطر مرگ را با رفتارهاشون قوت می بخشند برخورد قانونی بشود و هم ما مردم مشارکت کنیم و تذکر بدهیم و آگاهی دهیم که رفتارهای پرخطر پیرامون ما کمتر شود .

ترانه : امسال نمروم ولایت !
#موسیقی_خراسانی

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *