? نوروزتان پیروز

?سال ۱۳۹۸ را پشت سر گذاشتیم با همه اتفاقاتی که گاهی لبخند بر لبهایمان نشاند و گاهی قلبهایمان را فشرد و اشکهایمان جاری شد. هر کدام ما ممکن است عزیزی را از دست داده باشیم که امیدوارم در سرای باقی خرسند و راضی از همه ما باشند .هموطنانی در اتفاقات مختلف از دست دادیم از سیل ،زلزله ،تصادفات جاده‌ای، اعتراضات آبان، سقوط هواپیمای اوکراین و هم اکنون شیوع ویروس کرونا که ملت ایران محروم از خدمات آنان شدند. محقق ،استاد ، خبره، پزشک ، پرستار، معلم ؛تولیدکننده ، کشاورز ، کارگر، کارمند و … همه از پیش ما رفتند و غصه آنان هنوز با ماست .

?همه ما در انتهای سال با استرس و نگرانی سال جدید را شروع کردیم، هر کداممان به نوعی در خصوص آینده کشورمان نگرانیم: چه می شود ؟چه خواهد شد؟ چه باید کرد؟ نگران ویروسی هستیم که با سرعت زیاد از جاده و مسیر زندگی ما عبور می کند و هیچ اعتنایی ندارد در این مسیر کودک است یا بزرگسال یا کهنسال ، می‌گذرد با شدت هر چه بیشتر و تنها راه نجات ما این است از مسیرش دور شویم و در مسیرمان قرارش ندهیم ، نگران اقتصاد کشور ، نگران روح و روان مردم ،نگران سرمایه اجتماعی و … نگرانیم و حق داریم نگران باشیم چون هیچ افقی برایمان ترسیم نشده است و تنها افقی که پیش روی داریم توکل به خدا و کمک خواستن از او که ما را یاری دهد که بتوانیم مشکلات را کنترل کنیم که عمق و شدت بیشتری پیدا نکند و طولانی مدت نشود .

?عبور از بحرانی که به نظر می رسد ابر بحران باشد، نیاز به همیاری و همدلی و مشارکت همه ما دارد . بی درنگ همه ما کشورمان را دوست داریم و عاشق آن هستیم و از روی خیرخواهی و دلسوزی نقد می‌کنیم ، گاهی فریاد می زنیم گاهی اشک می‌ریزم گاهی التماس می‌کنیم … برای اینکه کشورمان کمتر آسیب ببیند. فکر می‌کنم برای نجات از ابر بحران پیش روی کشور در سال ۱۳۹۹ اول باید واقعیت ها را دید. گرچه واقعیت های تلخی است اما تا قبول نکنیم و نبپذیریم مشکل داریم ، قدمی برای حل مشکل برداشته نخواهد شد مشکلاتی داشتیم و بعد از این مشکلاتی دیگر اضافه خواهد شد .

?از مشکلات نمی هراسیم زمانی که با هم متحد شویم که مسوولیت پذیر تر شویم و تلاش بیشتری بکنیم با هم با مهربانی در صلح و آرامش، تا بتوانیم اول جلوی آتش را بگیریم تا بعد ببینیم آنچه سوخته چطوری ترمیم کنیم. امیدوارم در سال ۱۳۹۹ به جای شعار دادن و شعار درست کردن به فکر همدلی، مشارکت و افزایش سرمایه اجتماعی باشیم. امیدوارم حاکمیت توجهی به این موضوعات نماید تا با حکمرانی خوب شاهد حل مشکلات و اقتدار ایران و ایرانی باشیم .

?امیدوارم سال نو پر از ایمان و عشق برای همه مردم ایران و جهان باشد . لطفا در خانه بمانیم ، مسافرت نرویم ، مهمانی نرویم و به شدت توصیه های پزشکان عزیز را گوش کنیم و رعایت کنیم تا از همین ابتدای سال قدمهایمان را استوارتر و با ایمان تر برای کاهش مشکلات کشور که مشکلات ما هم هست برداریم . قدردان تلاش بی وقفه و شجاعانه تمامی کادر پزشکی و خدمات پشتیبان برای مراقبت و سلامت بیماران ویروس کرونا هستیم . در پناه خدا .

بر آن شاخ بلند،
ای نغمه ساز باغ ِ بی برگی!
بمان تا بشنوند از شور آوازت
درختانی که اینک در جوانه های خُرد ِ باغ
در خوابند
بمان تا دشت های روشن آیینه ها،
گل های جوباران
تمام نفرت و نفرین این ایام غارت را
ز ِ آواز تو دریابند.
#شفیعی_کدکنی

?سال نو را با صبح شروع کردیم به امید روشنی ، سرافرازی ، شادی ، سلامتی برای تمامی شما عزیزان و دوستان و خانواده گرامی . خدایارتان ?

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *