کروناویروس: ترس یا خردورزی و مراقبت؟

®️مسوولیت پذیری اجتماعی®️

 کروناویروس: ترس یا خردورزی و مراقبت ؟

?طبق آمار  وزارت بهداشت ایران تا کنون (پنج شنبه ۸ اسفند ۹۸) ۲۴۸نفر مبتلا  و ۲۶ نفر فوت شده و ۲۳ استان کشور (۷ استان سالم) درگیر با این ویروس شده‌اند.  گستردگی شیوع ویروس، مدیریت بیماری را با دشواری مواجه ساخته و خواهد ساخت(زمان‌بر، هزینه‌بر، مطالبات مردمی بیشتر)  و همچنین نیازمند اطلاع رسانی کارآمد و تامین اقلام بهداشتی و خدمات درمانی در سطح وسیع  است.

?بر اساس مشاهدات میدانی از سطح شهر تهران (روز پنج شنبه هشتم اسفند )به نظر می‌رسد توجه به سه نکته به منظور افزایش توان مقابله با این ویروس و کاهش هزینه‌های  اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی آن ضرورت دارد:

✍️مشاهدات میدانی حاکی از آن بود که اطلاع رسانی های انجام شده به دلیل پراکندگی منابع و نبود سیستم ترویج و آموزش مناسب، کارآمد نبوده  و تهدید بزرگی برای مدیریت بیماری در شرایط بحران است. افراد مشاهده شده در شهر تهران را می توان به دو دسته تقسیم نمود: گروه اول: روال عادی زندگی را داشتند.گویی هیچ اتفاقی در تهران نیفتاده است ورفتارهای پرخطر داشتند(دست دادن، خوردن خوراک با دست بدون شستشو و …). گروه دوم: افرادی بودند که ماسک و گاها دستکش داشتند اما رفتارشان موید بر رعایت توصیه‌های بهداشتی نبود به عنوان مثال با دستی که درب مغازه را باز می‌کردند و یا در تماس با وسایل پیرامونشان بود ماسک را از صورت بر می‌داشتند،گویی فراموششان شده بود انتقال ویروس کرونا از طریق دست‌های آلوده است و قبل از دست زدن به ماسک باید دستها را شست و ضدعفونی کرد و نباید به هیچ وجه به ماسک دست زد.

 مشاهدات رفتار شهروندان در سطح شهر به موثر نبودن شیوه‌های آموزش و ترویج  در خصوص ویروس کرونا اشاره دارد. روانشناسی رفتار مردم یک شهر در مواجه با ویروس مورد نظر یکی از مواردی است که نیاز به مطالعه توسط متخصصان داردکه متناسب با گروه بندی رفتارشناسی مردم، بهترین شیوه ترویج و آگاهی رسانی انتخاب شود تا پیام به هدف اصابت کند . تنها راه مقابله با این بیماری خود مردم هستند پس ضرورت دارد توسط متخصصان روانشناسی، اجتماعی،ترویجی و آموزشی این موضوع مطالعه و ارائه راهکار شود.

✍️ برخی پیام ها و مطالب در خصوص ویروس کرونا بر این جنبه تاکید داردکه این بیماری خطرناک نیست و درصد فوتی آن بین  دو تا سه درصد است.  انتشار این گونه پیامها بدون تحلیل محتوا و نتایج و پیامدهای آن می تواند تهدید دیگری برای کنترل این بیماری باشد چرا؟ :۱) آن دسته از مردم که الگوی رفتاری شان در شرایط حاضر بی تفاوتی است، این رفتارشان تقویت می‌شود و بی تفاوتی در رعایت مسایل بهداشتی را افزایش می دهد(اقتصاد رفتاری) . ۲) درست است که مگر و میر این ویروس کمتر است اما لازمست توجه شود زیانهای اقتصادی آن بالاست  و کشور ما که در بستر تحریم، آسیب‌های اقتصادی فراوانی دیده است، این شوک اقتصادی  باعث تعطیلی و یا کاهش حجم فعالیت کسب و کارهای مختلف( از آماده سازی مواد غذایی،حمل و نقل مردم ،کاهش صادرات و … تا گردشگری ) ، بیکاری کارگران، کاهش درآمد ،افزایش تورم  و…  خواهد شد . ساختار اقتصادی کشور ما با تحریم و موضوعاتی همچون ورود ایران به لیست سیاه FATF و پیامدهای آن همانند  روند صعودی دلار و متعاقب آن افزایش چشم گیر قیمت خودر و سایر دارایی ها ،توان تحمل ضررهای ناشی از ویروس کرونا را نداشته و نمی‌تواند همانند اقتصاد قوی چین بر مصایب اقتصادی آن فائق آید. دقت کنیم اقتصاد ایران هم بیمار است اما درصد آسیب پذیری آن دو یا سه درصد نیست و به نظر من صددرصد آسیب پذیر است. ۳) به دلیل تنوع توصیه‌ها در خصوص مراقبت‌های بهداشتی ملاحظه می شود  که افراد فراتر از توصیه‌های بهداشتی عمل می‌کنند و به نوعی وسواس ایجاد شده است به عنوان نمونه  شستشوی دست بیش از تعداد دفعات توصیه شده . این موارد ممکن است کمبود آب و قطعی آب را برای شهرها رقم بزند که خود تهدیدی برای کنترل بیماری است. این نکته زیست محیطی و آلوده نکردن  محیط زیست لازمست مرتب تذکر داده شود .

?پیشنهاد : ۱) رفتارشناسی مردم در شهرهایی که شیوع بیماری بالاست و ارائه شیوه اطلاع رسانی، آگاهی رسانی و ترویج  موثر (اصابت به هدف) توسط یک مرجع رسمی اعلام شده از سوی دولت با مشارکت متخصصان. ۲) در تنظیم مطالب پیام ها  به  “پیامدهای منفی اقتصادی و اقتصاد سلامت (هزینه از دست دادن سلامتی و …)، صرفه جویی آب، سلامت محیط زیست”  توجه شود . ۳)در این شرایطی که دانشگاه ها تعطیل بوده یا به صورت مجازی آموزش است و دانشجویان در شهرهای خود می‌باشند بهترین فرصت است که اساتید، دانشجویان و محققان با همکاری هم مطالعه و تحقیق را شروع کرده و ارائه راهکار برای مقابله با پیامدهای منفی این ویروس(سلامتی و پزشکی ،اقتصادی ، اجتماعی ، زیست محیطی) ارائه دهند .هر کدام از ما مسوولیت اجتماعی متناسب  با موقیعت خود داریم.?

 

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *