بنزین گران شد و کام مردم تلخ

اقتصاد ایران تجربه افزایش قیمت بنزین را داشته است و به طور یقین این افزایش آثار و پیامدهایی را به دنبال داشته که وظیفه اساتید و محققان هست که ابعاد و زوایای اثر گذاری آن را به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای دولت و مردم به تصویر بکشانند تا از بروز پیامدهای مخرب و پایدار جلوگیری شود.
✳️بنزین که در سال ۱۳۵۷با قیمت یک تومان به ازای هر لیتر فروخته می‌شد، در طول سال‌ها چندین بار افزایش قیمت را تجربه کرد تا اینکه در سال۱۳۹۴به قیمت هر لیتر هزار تومان رسید و تا امروز نیز روی این قیمت ثابت مانده است. یعنی در ۴۰سال گذشته قیمت بنزین هزار برابر شده است. اما این افزایش قیمت در دوره‌های مختلف اتفاق افتاد. نخستین افزایش قیمت بنزین بعد از سال۵۷ به سال۱۳۵۹برمی‌گردد که هر لیتر بنزین به ۳تومان افزایش یافت. ۱۰سال گذشت و در طول دوران پرتلاطم جنگ که با مشکلات اقتصادی زیادی نیز همراه بود، نرخ بنزین افزایش نیافت و بالاخره در سال ۱۳۶۹نرخ بنزین به ۵تومان به ازای هر لیتر رسید. تا سال ۱۳۷۴قیمت بنزین هم دوبرابر شد و با قیمت ۱۰تومان عرضه شد. بعد از آن دوباره در سال ۱۳۷۶قیمت بنزین به هر لیتر ۱۶تومان رسید یعنی افزایشی ۶۰درصدی را تجربه ‌کرد. در دهه ۸۰نیز بنزین افزایش‌هایی را با توجه به نرخ تورم در سال‌های۸۰، ۸۳، ۸۶و ۸۹ تجربه کرد. بر این اساس در سال ۱۳۸۰قیمت بنزین به رقم هر لیتر ۳۸تومان افزایش یافت و تا سال ۱۳۸۳روی این قیمت ثابت ماند تا اینکه در این سال بنزین به قیمت ۸۰تومان برای هر لیتر عرضه شد. بالاخره عمر بنزین ۸۰تومانی نیز به آخر رسید و در سال۱۳۸۶قیمت هر لیتر بنزین ۱۰۰تومان شد.
✳️بنزین در سال ۸۹نیز با افزایش قیمت روبه‌رو شد که اوج گرانی بنزین به شمار می‌آمد. بنزین با دو نرخ سهمیه‌ای و با قیمت ۴۰۰تومان و آزاد و با قیمت ۷۰۰تومان عرضه می‌شد.در سال ۹۳، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۷۰۰تومان و قیمت بنزین آزاد به هزار تومان رسید. این گامی بود برای رسیدن به بنزین تک‌نرخی و بالاخره در سال ۹۴ بنزین به‌طور کلی تک‌نرخی و بساط سهمیه‌بندی آن برچیده شد.از اواخر سال ۱۳۹۶نیز زمزمه‌هایی برای افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰تومان در سال ۱۳۹۷شنیده می‌شد اما این اتفاق رخ نداد و همچنان گمانه‌زنی‌ها برای افزایش نرخ بنزین در سال آینده ادامه داشت. اما همین امروز قیمت بنزین دوباره افزایش یافت .
✳️از دیشب که خبر انتشار افزایش قیمت بنزین را دیدم ،داشتم مرور می کردم که افزایش قیمت بنزین چطوری باعث افزایش رفاه مردم می شود و این به نفع اقشار آسیب پذیر است ؟ هنوز به نتیجه ای نرسیدم امیدوارم اقتصاددانان متفکر و دانشمند دولت یک کمی بیایند برای ما اقتصاد خوانده ها در یک جمعی دلایلشون را بیاورند و برای ما توضیح بدهند چطوری این به نفع مردم کم درآمد و فقیر است شاید از این سردرگمی در اومدیم .
?اجرای سیاستی بدون اینکه افکار عمومی را با تحلیل علمی از سوی اقتصاددانان آماده پذیرش نمود که نفع ملی در آن است ، اقدام یک حکمرانی خوب نیست . بدتر از آن اینکه هنوز شماری از تحلیلگران اقتصادی ، افزایش قیمت بنزین را در شرایط فعلی که تحریم و تورم و رکود و کاهش قدرت خرید مردم است را تجویز نمی نمایند. بیشتر ذهنم درگیر اثر افزایش نرخ بنزین بر توسعه بخش کشاورزی و روستایی است فرصت کنم یک تحلیلی تاریخی خواهم داشت .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *