?پلدختر بعد ازسیل

✍️اول  و دوم مهر ماه سال ۹۸  همراه با سرکار خانم یگانه مدیر عامل انجمن حمایت و یاری به آسیب دیدگان اجتماعی (احیا)  مشاهده میدانی  از پلدختر داشتیم و هدف این بود که چند روستا بازدید شده و یکی از آنها برای مشارکت در  تامین مالی طرح آبرسانی(آشامیدنی و کشاورزی) انتخاب شوند. در این بازید به روستای چم مهر که ۲۴ اردیبهشت ماه هم بازدیدی داشتیم ،رفتیم تا ببینیم  در حال حاضر چه نیازهایی دارند . سیل اردیبهشت ماه تقریبا همه روستا را ویران کرده بود. در حال حاضر ساخت و سازها در حال انجام هست یک گروه خیرین برای مردم خونه می‌سازند و بنیاد مسکن هم طبق روال همیشه در ساخت و ساز مسکن از طریق کارفرما با اعطای وام ۴۵ میلیون تومانی فعالیت دارد اما هنوز تعدادی از مردم روستایی عزیز برای ساخت و ساز خانه مشکل داشتند. تامین وسایل زندگی با تورم شدیدی که اتفاق افتاده نیز یکی از دغدغه‌های مردم روستایی است.

✍️از مشاهده میدانی و بازدیدهای صورت گرفته چند نکته به نظر قابل توجه و تامل باشد:

۱-  ضعف و ناکارآمدی سیستم نظارت، کنترل و ارزیابی در توزیع عدالت محور کمکهای مردمی و دولتی و حاکمیتی : نکته ای که خیلی قابل توجه بود و در خصوص آن گفتمان‌ها شکل می‌گرفت، نظارت ناکافی بر کمکهای مردمی و دولتی و حاکمیتی  بود. عده ای منفعت طلب، مانع از توزیع عدالت محور کمکهای مختلف می شدند. نبود سیستم نظارت و کنترل و ارزیابی هوشمند و روزآمد باعث می‌شود اعتماد و اطمینان میان مردم و حاکمیت از بین برود اما چرا این مهم یعنی عملیاتی کردن سیستم نظارت اتفاق نمی‌افتد جای سوال است. مشکل چیست که در کشور ما علیرغم اینکه همه می‌دانیم برای کارآمدی برنامه و اقدام و عمل  نیاز به سیستم هوشمند و روز آمد نظارت، کنترل و ارزیابی است  اما هنوز محقق نشده است . یادم می آید هنگام ورود به دوره کارشناسی رشته اقتصاد سال ۱۳۶۷ ، استادان گرانقدرمان  به اهمیت و ضرورت چنین سیستمی تاکید می ‌کردند و الان بعد از گذشت ۳۰ سال من محقق و سایر اساتید بر ضرورت آن تاکید می‌کنیم و شاید آیندگان هم بر آن تاکید نمایند. این شرایط همانند آن است که  برای بیماری ، نوع بیماری آن مشخص شده باشد اما برای درمان او  دارو و نسخه ای تجویز نمی شود و بیمار ضعیف  شده و در نهایت مرگش رقم بخورد .

۲-  خسارت وارد شده به بخش کشاورزی استان لرستان به قدری زیاد است که تامین مالی آن نیازمند رویکرد حکمرانی خوب است. بر اساس گفته مسولان استانی در حدود ۱۶۶۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده است. دولت در  شرایط تحریم و کمبود درآمد به تنهایی قادر به بازگشت کسب و کارهای تولیدی بخش کشاورزی به عرصه تولید و ایحاد درآمد نیست. با جلسه‌ای که با مسوولین ذیربط در سازمان جهاد کشاورزی خرم آباد داشتیم و از نزدیک فرآیند تشکیل پرونده، ارزیابی خسارت و ثبت پرونده در سیستمی که برای آن تعبیه شده است را دیدیم، در حدود ۳۱ هزار پرونده خسارت از رقم کوچک تا میلیاردی تشکیل شده که روند محاسبه خسارت و ثبت آن با دقت با مشاهده میدانی، تایید مدیران روستایی و بخش و شهرستان تا با استان برسد و نقشه زمین  هم از نظر ماهواره‌ای تایید می‌شود تا اطمینان حاصل شود فرد خسارت دیده و میزان خسارت آن چقدر است . بخش مدیریت ریسک سازمان شبانه روز از زمان سیل تا الان که هنوز هم ادامه دارد این وظایف را انجام می‌دهند. آنچه دولت قرار است به کشاورزان بدهد برای هر هکتار در حدود ۸ میلیون که قرار شده دو برابر پرداخت شود اما این رقم جوابگوی خسارت میلیاردی باغات و کسب و کارهای کشاورزی نیست. تجهیرات آبیاری از لوله و پمپاژ و تجهیرات انتقال آب گرفته تا درختان خشکیده و کنده شده تا از بین رفتن جاده‌های دسترسی مزارع و دام و .. … تا وسایل و تجهیزاتی که آب برده و … همه همه با تورم موجود و نرخ دلار بالا ، توان جبران این خسارت را برای کشاورزان محدود کرده و با رقمی که دولت قرار است جبران خسارت نماید، برگشت به تولید بسیار بعید به نظر می‌رسد .

 

 

 

 

۳-  به نظر من محقق باید فکری کرد که همه منابع مالی دولت و حاکمیت و مردم و سازمانهای غیر دولتی  سوق پیدا کنده به اینکه توان تولیدی مردم روستایی دوباره احیا و  تقویت شود چرا که وقتی خود فرد درآمد داشته باشد خودش توان اداره زندگی و کسب و کار خودش را خواهد داشت در غیر این صورت پرداخت کمکهای بلاعوض و یارانه ای  همچنان سالها بدون کارآمدی ادامه خواهد داشت و باعث تضعیف فرهنگ کار و تلاش خواهد شد.

۴- طرح سیستم “آبیاری نوین خوزستان  و بخشی از ایلام” که با تامین مالی بیت رهبری توسط دولت درحال اجرا ست به نظر می رسد برای استان لرستان هم ضروری باشد. می‌توان  با ارائه یک طرح توجیهی اقتصادی، اجتماعی و توسعه پایدار و با مشارکت بیت رهبری‌، دولت و سازمانهای مردم نهاد و خیرین داخلی و ایرانیان خارج کشور ، در جهت نوسازی و ایجاد زیرساختهای تولید و وسایل و امکانات مورد نیاز  بخش کشاورزی(زراعت – دام و طیور – باغبانی – شیلات جنگل و مرتع و صنایع فرآوری) و کسب و کارهای مرتبط با آن  تامین مالی نمود تا هر چه سریعتر شاهد رونق تولید و توسعه در استان باشیم.

۵-   از آنجایی که برای محققین، شفافیت اطلاعات و آمار همیشه مورد تاکید است ، به همکاران  سازمان جهاد کشاورزی پیشنهاد دادم اطلاعات ۳۱ هزار پرونده خسارت به تفکیک نوع خسارت و مبلغ مورد نیاز برای جبران و سهمی که دولت پرداخت کرده و مابقی نیاز مالی را به همراه مشخصات کشاورز و روستایی که ساکن هست که در سیستم مدیریت خسارت استان ثبت شده به معرض دید عموم و همگان قرار دهند تا افراد خیر و نهادها و سازمانهای غیر دولتی و مردم و ایرانیان ساکن در  خارج کشور به مراجعه به سایت و توان مالی خود فرد یا روستایی را انتخاب و با مراجعه به آنها بتوانند نیازهای تولیدی آنان را تامین مالی نمایند . به نظر می رسد طراحی و ساماندهی پایگاهی که اطلاعات تایید شده مردم  و مناطق خسارت دیده در حوادث مختلف را داشته باشد که خیر  بتواند با مراجعه به آن و بر حسب حوزه مورد علاقه (مثلا کمک به خانه سازی، مدرسه سازی، کسب و کار و …) و توان مالی خود، هدفمند کمک مالی خود را به سرانجام برساند و این میزان کمک هم در سامانه ثبت می شود که از کمکهای تکراری جلوگیری شود. این کار مانع سو استفاده فردی خواهد شد.

۶-در مشاهدات میدانی این نکته نیز مطرح شد که اگر دوباره چنین سیلی با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی استان لرستان اتفاق بیفتد چه باید کرد؟  بخشی از خسارت اتفاق افتاده اگر سیستم هشدار کارآمد و هوشمند  و روزآمد وجود داشت برای مردم منطقه اتفاق نمی افتد.  آیا مدیریت بحران استان، برنامه‌ای برای هشدار موثر و کارآمد مخاطرات از این قبیل در استان دارند و آیا از تجربه این سیل استفاده کرده اند ؟

۷-  نکته آخر اینکه مردم روستای چم مهر و روستاهای دیگر آسیب دیده قدردان و سپاسگزار مردم، افراد و مسوولینی  که در روزهای سخت یاری شان کردن، بودند. ایجاد همدلی و مشارکت اگر  توسط حاکمیت تقویت شود ثمره آن چیزی جز  رضایت مردمی ،آبادانی و توسعه کشور نیست.

#سیل_مهربانی??

#کمک_به_احیای_تولید_و_درآمد_هموطنان_سیل_زده??

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *