شبی که ماه کامل شد

?مدتی بود قصد داشتم این فیلم را ببینم که دیشب فرصت برایم مهیا شد به دیدن فیلم رفتم . بازیگران فیلم از نظر من همه عالی بودند:الناز شاکردوست ، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی ، پدرام شریفی ، امین میری، بانیپال شومون ، شبنم مقدمی ،فرید سجادی حسینی، آرمین رحیمیان و ….

?این فیلم روایت واقعی از ازدواج عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالک ریگی سرکرده گروه جندالله با فائزه منصوری است که پس از ازدواج به پاکستان فرار می‌کنند و طی ماجراهایی برادر فائزه شهاب منصوری توسط عبدالمالک به قتل می‌رسد و …
نرگس آبیار کارگردان فیلم گفته : من تنها از زاویه فائزه که یک زن است و عشقی که بین این دو وجود دارد به ماجرای رادیکالیسم دینی که در آن منطقه شکل گرفته نگاه کردم و سعی کردم نشان بدهم “حتی عشق هم در نتیجه این تفکر می تواند قربانی شود”. من در واقع این فیلم را به خاطر مردم استان سیستان و بلوچستان ساختم، به خاطر رنجی که بابت گروه های افراط گرای دینی می برند . مردم سیستان می گفتند : چه خوب می شد که فیلمی ساخته می شد ما مردم را از این تفکر جدا می کرد. طایفه ریگی طایفه خیلی بزرگ با اصل و نسب و قدیمی هستند که پیشینه زیادی در مبارزه با استعمار دارند.

?فیلمی برای من که محقق توسعه گر هستم پر از دلهره بود . از ابتدا تا انتهایش مخصوصا که بعد از چند سال دوباره به استان سیستان و بلوچستان سفر کردم به چابهار و از نزدیک رنج و درد مردم را دیده ام :رنج و درد از بین رفتن کشاورزی و موزستان به خاطر خشکسالی ، رنج و درد نبود شغل و درآمد، رنج و درد نداشتن هویت ایرانی (بدون شناسنامه ) ، رنج و درد اینکه از ابتدا تا انتهای سفر مرتب به ما می گفتند “اینجا امن است نگران نباشید”، اینکه بلوچ هراسی را با نام‌های مختلف گروه های افراطی بوجود آوردند و حالا هموطن عزیز بلوچ من باید ثابت کند که” نهراسید اینجا امن است … و ما یک وجب خاکمان را به بیگانه نمی دهیم و از جان و دل نگهبان جان مردم ایران هستیم و …” یاد دو جمله مادر عبدالحمید در فیلم افتادم که گفت: فرزندان ما قاچاق می کنند،درگیر گروه های افراطی می شوند اما سوال کردید چرا قاچاق می کنند ؟ چی شده درگیر گروه های افراطی شدند ؟

⁉️ واقعا از خودمان بپرسیم چی شده که جوانان کشور ما به سمت گروه های افراطی می روند؟ آیا انتظار داریم در فقر و محرومیت و نداری، انتخاب درست و بهینه با رویکرد انسانی و خدایی صورت بگیرد ؟

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *