مردمان بومی

‍  ✍️مردمان بومی (Indigenous peoples) به لطف ثروت دانش سنتی ، معنویت و درک مدیریت اکوسیستم می توانند در گروه های خانوادگی کشاورزی  همکاری و مشارکت  بسزایی داشته باشند. مردمان بومی یک گروه بسیار متنوع هستند که در اکوسیستم های مختلف زندگی می کنند  اما همیشه روابط نزدیکی با طبیعت  دارند .

✍️ مردمان بومی دارای چندین عنصر کلیدی در معیشت خود بوده که آنها را متمایز می کند به ویژه در ارتباط با  سیستمهای غذایی، به طوری که مشخصات سیستم غذایی مردمان بومی عمدتاً عبارتند از: ۱)سیستمهای غذایی آنها  جامع بوده  و شامل جمع آوری ، شکار و کشت است،۲) سطح درآمدزایی آنها پایین است ،۳)کار از طریق متقابل انجام می شود،۴) واحد تولید کننده جامعه یا قبیله است،۵) آنها به منابع عمومی مانند جنگل ها ، دریاچه ها ، رودخانه ها ، زمین ها و مراتع متکی هستند۶) سیستمهای غذایی آنها به محیطی که در آن فعالیت می کنند احترام می گذارند.

✍️برآورد شده است در حدود ۳۷۰ میلیون نفر  مردمان بومی در سراسر جهان با تنوع فرهنگی زندگی می کنند که  در  حدود ۵ درصد جمعیت جهان هستند. ۱۵ درصد جمیعت بومی جهان فقیر هستند که در  ۹۰ کشور جهان زندگی می کنند و متولیان ۸۰ درصد تنوع زیستی جهان هستند . (منبع فائو)

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *