?مطالعه میدانی :خسارات سیل به باغات انجیر روستای دمرود از توابع بخش معمولان

✍️درتاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ گروهی از انجمن حمایت و یاری به آسیب دیدگان اجتماعی (احیا) و انجمن علمی توسعه روستایی ایران عازم شهرستان پلدختر بخش معمولان شدند. هدف از این سفر «بررسی میدانی نیازهای اساسی کشاورزان منطقه» بود تا کمکهای مالی مردمی جمع آوری شده هدفمند و هوشمندانه در مسیر احیای مجدد تولید و درآمد بخش کشاورزی تخصیص داده شود. در این سفر همراهان حمایتگر سرکار خانم تهمینه یگانه مدیر عامل انجمن توان یاب، آقای محسن روحی صفت مدیر عامل انجمن احیاء، آقای خسرو آذر بیگ داوطلب انجمن احیا و خانم دکتر فاطمه پاسبان عضو هر دو انجمن بودند. هماهنگی های انجام شده برای حضور در شهرستان با سازمان جهاد کشاورزی شهرستان پلدختر توسط انجمن علمی توسعه روستایی ایران، آقای دکتر حاصلی صورت گرفته بود و آقای فتحی معاون حراست سازمان جهاد کشاورزی لرستان مقدمات حضور ما را در روستای دمرود مهیا نمودند.
✍️دمرود بالا، روستایی از توابع بخش معمولان شهرستان پل‌دختر در استان لرستان است. این روستا در شهر معمولان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۸۱نفر (۱۳۱خانوار) ‌است. از این تعداد جمعیت ۲۳۰ نفر مرد (۸/۴۷ درصد ) و ۲۵۱ نفر زن (۲/۵۲ درصد ) می باشد. این روستا دارای آب و هوای معتدل و از نظر طبیعی، جلگه ای–کوهستانی است. باغات این روستا انجیر سیاه است. مشاهدات میدانی حاکی از آن است که نیاز اساسی و فوری برای نجات باغات انجیر این روستا وجود دارد. زندگی ۸۰ درصد مردم معمولان لرستان و اطرافش به زمین‌های کشاورزی وابسته است و درحال حاضر معیشت آنها در خطر قرار گرفته است. مهمترین مشکلاتی که در شرایط فعلی تهدیدی برای تولید و معیشت باغداران انجیرکار روستای دمرود به شمار می رود به شرح ذیل است:
۱-گل گرفتگی پای درختان انجیر:با توجه به اینکه یک تا یک و نیم متر گل و لای اطراف درختان انجیر است ، کار برداشت گِل در بین درختان سخت است. برای برداشتن گل و لای از اطراف درختان نیاز به دستگاه‌ها و تجهیرات مناسب است. گل و لای پای درختان مانع از آبیاری و تنفس درخت شده و باعث بروز بیماری و آفات و خشکی درختان می شود .
۲-تخریب درختان انجیر در مسیر سیل:در مسیر سیل، بخشی از درختان انجیر باغات صدمه دیده و بخشی از درختان همراه با سیلاب کنده شده و آب برده است. نیاز به احیای مجدد درختان انجیر صدمه دیده و یا حذف شده می باشد.
۳-تخریب مسیرهای دسترسی داخل باغ و جاده های بین باغ ها :مسیرهای دسترسی داخل باغ و جاده های ارتباطی بین باغ های انجیر تخریب شده است. نیاز به بازسازی مجدد مسیرهای ارتباطی است. در فصل برداشت محصول، نبود مسیرهای ارتباطی داخل و بیرون باغ، جمع آوری ، حمل و انتقال آن را به مراکز فروش با دو چندان مشکل مواجه خواهد ساخت.
۴-از بین رفتن تجهیرات آبیاری:انجیر سیاه ریشه‌اش سطحی است و آب زیادی می‌خواهد و دو روز یک دفعه نیاز به آبیاری دارد. عدم آبیاری به موقع باعث از بین رفتن درختان می شود.
✍️ با ملاحظه عکسهای ارائه شده در ادامه گزارش ملاحظه می شود که بسیج منابع بخش دولتی و غیر دولتی برای احیای مجدد تولید بخش کشاورزی انتخابی هوشمندانه است تا با حفظ و پایداری تولید و درآمد برای کشاورزان ، مانع از بروز ناتوانی مالی و فقر آنان برای اداره زندگی و تولید شد.

?گل گرفتگی درختان انجیر در باغات روستای دمرود: نیاز به تجهیرات مناسب برای جمع آوری گل و لای  خشک شده? ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸??

?تخریب  درختان انجیر در باغات روستای دمرود: نیاز به احیای مجدد باغات ? ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸??

?تخریب  مسیرهای دسترسی داخل باغ و جاده های بین باغ های انجیر  روستای دمرود: نیاز به بازسازی مجدد ? ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸??

?تخریب پمپ آب کشاورزی و لوله های انتقال آب به باغات  انجیر در روستای دمرود: نیاز به نصب پمپ آب و لوله های انتقال آب تا باغ ? ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸??

?تلاش انجیرکاران و سازمان جهاد کشاورزی برای آماده سازی انتقال آب به باغات  انجیر روستای دمرود? ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸??

چه باید کرد؟

✍️با توجه به شرایط موجود باغات انجیر روستای دمرود، خیرین و نهادهای مردمی در کنار فعالیتهای دولتی، می توانند هوشمندانه کمکهای مالی و تخصصی خود را به سمت احیای مجدد باغات و تولید آن سوق دهند. از این رو می توان برنامه های حمایتی مناسب را برای انجیرکاران (به صورت فردی یا گروهی ) تدوین و اجرا نمود . آنچه مسلم است حمایت و پشتیبانی تمامی نهادها و سازمانهای درگیر با موضوع بر کارایی و بهره وری بیشتر فعالیتهای بخش غیردولتی خواهد افزود. به عبارت دیگر می توان در این شرایط حکمرانی خوب را با هوشمندی و تدبیر عملیاتی ساخت، حکمرانی خوب یعنی تعامل سازنده میان دولت ،حاکمیت و مرم و نهادهای مدنی. محورهایی که به منظور ارائه الگویی برای حکمرانی خوب در روستای دمرود می توان پیشنهاد داد به شرح ذیل است :

✳️ تعمیر و تامین ترانسفورماتور و الکتروپمپ

✳️ راه‌اندازی  و ایمن سازی  ایستگاه¬های پمپاژ آب و تامین تجهیرات مورد نیاز آن

✳️ تأمین لوله انتقال آب

✳️ ایجاد و بازسازی جاده دسترسی به باغ ها ومزارع و ایستگاه‌ها

 ✳️ایجاد صنایع بسته بندی، خشکبار و فرآوری انجیر

✳️ ایجاد و ساماندهی  زنجیره ارزش محصول انجیر (از قبل از تولید تا سفره)

✳️ ایجاد استارت آپ برای توسعه فعالیتهای بازاریابی در داخل زنجیره ارزش محصول انجیر

✍️در خصوص محورهای فوق ذکر چند نکته ضروری است :

۱-  تدوین الگوی مناسب حکمرانی خوب برای هر یک از موارد فوق در بستر زمانی مشخصی قابل حصوص است که بر خی از آنها کوتاه مدت، برخی میان مدت و برخی دیگر بلندمدت است. بسته به نوع فعالیت و افق چشم انداز هر یک از موسسات و نهادهای غیر دولتی می توانند انتخاب فعالیت نموده و تدوین برنامه علملیاتی نمایند .

۲-  برای عملیاتی نمودن هر یک از محورهای فوق می توان رویکردهای مختلفی در خصوص شیوه های تامین مالی و مشاوره تخصصی در نظر گرفت. به عنوان  نمونه می توان به مواردی اشاره نمود: ۱) به صوت امانی برخی تجهیزات را در اختیار  انجیرکاران قرار داد تا پس از فصل برداشت و فروش محصول  بتوانند آن تجهیزات را از طریق دریافت وام تهیه نمایند . ۲) پرداخت وام¬های تامین تجهیرات و ادوات بدون بهره با دوره تنفس .۳) مشارکت  در کار به خصوص در زمینه فعالیتهای زنجیره ارزش همانند صنایع فرآوری و استارت آپ . ۴) تشکیل گروهای تولیدی و خانوادگی و تامین تجهیزات و وسایل و فعالیتهای مورد نیاز برای احیا و توسعه تولید با مشارکت گروه کشاورزان و خیرین از طریق ایجاد صندوق اعتبارات خرد یا صندوق¬های مالیه خرد و یا ایجاد تشکل¬ها و کسب و کارهای تخصصی همانند بازاریابی، تامین نهاده ها و تجهیرات، صنایع فرآوری و …۵) حمایت از کشاورزان به منظور برقراری امنیت تولید و معیشت از طریق بیمه به عنوان مثال پرداخت بخشی از بیمه محصول و یا بیمه درآمدی انجیرکاران.

۳-  با توجه به سیل واقع شده در سال ۱۳۹۸ که  دامنه خسارت و گستردگی آن بسیار بوده است و امکان وقوع آن در چشم انداز پیش رو وجود دارد لذا ضروری است هرگونه سرمایه گذاری در فعالیتهای محورهای ارائه شده با رویکرد کاهش خطرات و ایمن سازی باشد تا در صورت وقوع سیلی مجدد در آینده حجم خسارات به حداقل ممکن کاهش یابد. به عنوان نمونه عقلایی نیست که مجددا پمپ های آب در کنار بستر رودخانه بدون ایمن سازی تعبیه شود این کار یعنی اتلاف منابع چون با سیلاب مجدد،پمپ ها و تجهیزات را آب خواهد برد. از این رو لازمست از دانش و فناوریهای جدید به منظور کاهش خطرات استفاده شود.

#سیل_مهربانی??

#کمک_به_احیای_تولید_و_درآمد_هموطنان_سیل_زده??

?گروه بازدید کننده و گفتگو در خصوص مشکلات کشاورزان روستای دمرود ? ۲۴ اردیبهشت ماه  ۱۳۹۸??

?گروه بازدید کننده و گفتگو درخصوص مشکلات کشاورزان روستای دمرود ?۲۴ اردیبهشت ماه  ۱۳۹۸??

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.