مخاطرات طبیعی و زیان و خسارت آن به بخش کشاورزی

مخاطرات طبیعی به بخش کشاورزی زیان و خسارت به صورت مستقیم و غیر مستقیم وارد می نماید . یکی از راه هایی که بلایای طبیعی مستقیم بر این بخش تاثیر می گذارد، کاهش تولید می باشد. این امر منجر به زیان مستقیم اقتصادی برای کشاورزان و کل زنجیره ارزش شده و بر رشد کشاورزی و معیشت روستایی تأثیر می گذارد.

در آسیا در حدود ۴۸ میلیارد دلار طی دوره ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ زیان به بخش زراعت و دام وارد شده که ۷۷ درصد زیانهای وارد شده به دلیل سیل بوده است.

⁉️سوال : سیل وارد شده در سال ۱۳۹۸، به استانهای کشور چقدر خسارت و زیان به صورت مستقیم و غیر مستقیم به بخش کشاورزی وارد نموده است ؟ آیا لازم نیست کارگروه تخصصی با گرایشات علمی مختلف از قبیل کشاورزی ، اقتصادی، اجتماعی و فنی، برآوردی از خسارت و زیانهای بخش کشاورزی را ارائه نموده تا از طریق آن بتوان راهبردهای مناسب برای بازسازی خسارات و جبران هزینه ها ارائه نمود ؟

✍️تعریف مفاهیم

خسارت ( damage) به مفهوم تخریب کامل یا جزئی از دارایی های فیزیکی و زیرساخت ها در مناطق آسیب دیده که به عنوان هزینه های جایگزینی و یا تعمیر بیان می شود که در بخش کشاورزی، خسارت می تواند شامل ماشین آلات مزرعه، تجهیرات گلخانه ، سیستم های آبیاری، محل نگهداری دام، کشتی های ماهیگیری و از این قبیل باشد .

زیان (loss) اشاره به تغییرات در جریان های اقتصادی که در نتیجه فاجعه رخ می دهد، دارد. در کشاورزی، زیان ممکن است شامل کاهش تولید محصول، کاهش درآمد محصولات دامی، افزایش قیمت های نهاده ها، کاهش درآمد کشاورزی، افزایش هزینه های عملیاتی ، افزایش هزینه های غیر منتظره برای پاسخگویی به نیازهای فوری پس از یک فاجعه باشد .

Source:The impact of disasters on agriculture and food security, FAO, 2015
http://www.fao.org/3/a-i5128e.pdf

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *