? سفر به پلدختر

?بخش اول : خسارت و زیان ناشی از سیل

✍روز شنبه به تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ از اندیمشک به سمت پلدختر با دوستان همراهم آمدیم تا روستای چم مهر، آثار و بقایا سیل با ویرانی جاده و خسارتهایی که سیل به زیرساختهای حمل و نقل، مسکن، واحدهای تولیدی و کشاورزی که وارد کرده بود در ذهن من اقتصاد خوانده در وهله اول با توجه به شرایط اقتصادی کشور چند سوال نقش بست: ترمیم و بازسازی منازل، زیرساختهای اقتصادی، اجتماعی و تولیدی چقدر به منابع مالی نیازمند است؟ محل تامین اعتبارات جبران خسارتهای زیرساختی از کجاست؟ آیا به تورم نمی انجامد؟ چند سال طول می کشد تا این خسارتها و زیانهای جبران شود ؟ چقدر به اقتصاد منطقه و اقتصاد ملی صدمه وارد شده است ؟ با این خسارات وارد شده چند سال از مسیر توسعه پایدار دور شدیم؟ با چه سرعت و شتابی باید پیش برویم تا از توسعه یافتگی عقب نمانیم ؟ شاخص های توسعه پایدار بعد از این سیل چه عدد و رقمی خواهد داشت: کدام شاخص بهبود یافته یا تضعیف ؟ ارزیابی اقتصادی، اجتماعی و توسعه ای سیل سال ۹۸ چیست ؟ آیا منافع آن بیشتر از هزینه ها بوده (تمامی منافع و هزینه های پنهان و آشکار )؟ آیا نیاز به ارزیابی نداریم ؟سیل ۹۸ چه درسهایی به ما در بحث مدیریت بحران آموخت ؟ در بحث مدیریت بحران چرا پیشگیری قبل از وقوع حادثه در کشور ما جدی گرفته نمی شود ؟

✍برآوردهای اولیه که به نظر نمی رسد برآورد کامل و جامع از خسارتهای مالی و غیرمالی مستقیم و غیرمستقیم اتفاق افتاده در سیل لرستان باشد حاکی از آن است که بیش از دو میلیون و صد هزار تومان سهم هر لرستانی از سیل اخیر است. برآوردهای اولیه حاکی از ۳۷۰۰ میلیارد تومان خسارت سیل به این استان بوده است که بیشترین آسیب ها به بخش کشاورزی ، راه و صنعت است (ایرنا). در کنار این خسارتهای مادی، دیدن خسارتهای روحی و روانی مردم بیشتر آزار دهنده است. مردمی که اندوخته سالها کار و تلاش خود را از دست داده و در فضای ناچاری و افسردگی به سر می برند . افسردگی و ناامیدی و کاهش سرمایه اجتماعی به مراتب مخربتر از هزینه های مادی سیل برای توسعه یافتگی است. با درایت و خردمندی می توان دوباره زیرساختهای فیزیکی را ساخت اما تقویت و ساخت سرمایه اجتماعی و ایجاد امید و نشاط هزینه بر و زمان بر است آن هم اگر درست مدیریت شود.

✍با نگاه توسعه پایدار که هم انسان و هم محیط و جهان با هم در نظر گرفته می شود، این سوال مطرح می شود که چرا قبل از وقوع، پیشگیری نمی شود و هزینه هایی که بابت خسارت و زیانهای سیل بعد از وقوع تامین مالی شده و می شود را به موضوع پیشگیری و مدیریت هوشمند پیشگیری اختصاص داده نمی شود تاهم جلوی زیانهای مادی گرفته شود و هم زیانهای انسانی و سرمایه اجتماعی ؟

✍هر فردی که سفری به مناطق سیل زده داشته باشد خرابه هایی را می بیند که به نبود مدیریت پیشگیری از بلایای طبیعی اذعان می کند . مدیریت هوشمند پیشگیری بلایای طبیعی انتخاب نیست ، ضرورت اجتناب ناپذیر است که لازم است در همه امور مدیریت روستایی و شهری به آن توجه شود . مفاهیم زیرساختهای سبز، خانه ایمن و … همه در جهت مدیریت پیشگیری بلایای طبیعی و حمایت از محیط زیست است. زمان آن رسیده که هزینه های بلایای طبیعی را با آشتی علم و دانش و تخصص به حداقل رسانده و رفاه و آسایش را برای نسل فعلی و نسل های بعدی به ارمغان بیاوریم.

??دگران کاشتند و ما خوردیم
ما بکاریم و دیگران بخورند

#سیل_مهربانی
#کمک_به_هموطنان_سیل_زده

 

?بازدید میدانی : ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ ، شهرستان پلدختر ??????

 

?بازدید میدانی : ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ ، شهرستان پلدختر ??????

 

?بازدید میدانی : ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ ، شهرستان پلدختر ??????

 

?بازدید میدانی : ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ ، شهرستان پلدختر ??????

 

?بازدید میدانی : ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ ، شهرستان پلدختر ??????

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.