?روند تغییرات قیمت برنج در سال ۱۳۹۷

?در ایران نیز با توجه به ذائقه مردم، برنج به عنوان یکی از اساسی‏ترین نیازهای روزانه کشور و به عنوان کالایی ضروری، در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی است. برنج در بین غلات دومین محصول پرمصرف پس از گندم و در بین مواد غذایی، سومین محصول پر مصرف است. مصرف برنج در کشور ما سالانه حدود ۳ میلیون تن برآورد می‏شود که حدود ۲ تا ۲/۲ میلیون تن آن از طریق تولید داخلی و مابقی از محل واردات تامین می‏شود. بنابراین سالانه نیاز به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن واردات برنج برای تامین تقاضای داخلی است. به عبارت دیگر نیاز داخلی کشور برای برنج از دو طریق تولید داخلی و واردات تامین می¬گردد و عرضه د اخلی برنج مجموع تولید و واردات است .
?قیمت برنج نیز همانند هر کالایی در بازار با توجه به عرضه و تقاضای برنج تعیین می شود . هر گاه عرضه بیشتر از تقاضا باشد ، انتظار کاهش قیمت برنج و برعکس هر گاه تقاضا بیشتر از عرضه باشد انتظار افزایش قیمت برنج می رود. هم عرضه و هم تقاضای برنج علاوه بر قیمت از عوامل مختلف دیگری تاثیر می پذیرند که باعث افزایش یا کاهش عرضه و تقاضا می شود . به عنوان مثال با افزایش عملکرد در واحد سطح ، عرضه برنج افزایش می یابد و یا با افزایش درآمد مصرف کننده ، تقاضا افزایش می یابد که برآیند این اتفاقات در بازار باعث تغییر قیمت برنج می شود. علم اقتصاد، علم تخصیص بهینه منابع است به طوری که برای دستیابی به اهداف و خواسته‌های نامحدود بشری ، منابع محدود به صورت کارآمدی بین فعالیتهای مختلف تخصیص داده می شود و در این میان قیمت در این تخصیص منابع نقش اساسی را بازی می کند. در خصوص برنج تغییرات قیمت آن علامت راهنمایی است برای اینکه به چه میزان تولید شود ، به چه میزان واردات انجام شود و الگوی تقاضا و مصرف به چه صورت باشد .
?بر اساس اطلاعات مر کز آمار ایران قیمت برنج درجه یک داخلی در سال ۱۳۹۷ با روند افزایشی روبرو بوده است به طوری که برای برنج ایرانی درجه یک از رقم ۱۳۵۶۸ تومان در فروردین ماه به رقم ۱۶۰۹۶ تومان برای هر کیلو در دی بالغ شده که قیمت برنج در دی ماه نسبت به فرودین ماه در حدود ۲۵۲۷ تومان به قیمت هر کیلو اضافه شده یعنی ۱۸٫۶ درصد افزایش قیمت داشته است. این در حالی است که در دی ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به فرودین ماه سال ۱۳۹۶ به قیمت برنج درجه یک داخلی در حدود ۸۴۷ تومان برای هر کیلو اضافه شده یعنی در حدود ۶٫۷ درصد افزایش قیمت داشته است . به عبارتی افزایش شدید قیمت برنج درجه یک داخلی در سال ۱۳۹۷ مشاهده می شود .
در این میان قیمت برنج درجه یک خارجی در سال ۱۳۹۷ نیز با روند افزایشی روبرو بوده است به طوری که برای برنج درجه یک خارجی از رقم ۷۴۲۰ تومان در فروردین ماه به رقم ۹۰۱۵ تومان برای هر کیلو در دی بالغ شده که قیمت برنج در دی ماه نسبت به فرودین ماه در حدود ۱۵۹۵ تومان به قیمت هر کیلو اضافه شده یعنی ۲۱٫۵ درصد افزایش قیمت داشته است. این در حالی است که در دی ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به فرودین ماه سال ۱۳۹۶ به قیمت برنج درجه یک خارجی در حدود ۸۵۷تومان برای هر کیلو اضافه شده یعنی در حدود ۱۶درصد افزایش قیمت داشته است . افزایش شدید قیمت برنج درجه یک خارجی در سال ۱۳۹۷ مشاهده می شود .
?دو نکته مهم در خصوص قیمت برنج در بازار قابل تامل است : ۱) در دی ماه سال گذشته قیمت برنج درجه یک داخلی در حدود ۲٫۲ برابر قیمت درجه یک خارجی بوده اما در دی ماه سال ۹۷ این نسبت ۱٫۸ برابر شده است. یعنی شکاف میان قیمت داخلی و خارجی برنج در حال کاهش است و گرایش قیمت برنج وارداتی به سمت قیمت داخلی است . ۲) افزایش در قیمت برنج وارداتی در سال ۱۳۹۷ بیشتر از برنج داخلی بوده است.
?از آنجایی که در شرایط فعلی با شوک ارزی و افزایش قیمت دلار و تحریم ، برنج با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد کشور می شود اما در بازار مشاهده می شود که قیمت برنج در حال افزایش است . این افزایش قیمت در بازار به دلیل افزایش تقاضا نیست به دلیل اینکه قدرت خرید واقعی مردم افزایشی نداشته است(به دلیل تورم بالا) ، به عبارتی برنج در دسترس هست اما بخشی از مصرف کنندگان قدرت خرید کالا را ندارد(تقاضای موثر وجود ندارد ).
?سوال : با توجه به افزایش قیمت برنج وارداتی ، آیا سیاست تخصیص ارز دولتی برای واردات برنج ، سیاست مطلوبی است و منجر به کاهش قیمت می شود ؟ آیا لزوم تغییر در سیاست تخصیص ارز احساس نمی شود ؟

 

, ?قیمت برنج داخلی درجه یک مناطق شهری سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷

 

?قیمت برنج خارجی درجه یک مناطق شهری سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *