?تورم گروه غیرخوراکی مناطق روستایی و مقایسه با تورم شهری

?بر اساس اطلاعات منتشر شده مرکز آمار ایران در مردادماه سال ۱۳۹۷ تورم گروه کالاهای مربوط به غیرخوراکی و خدمات در مناطق روستایی در حدود ۱۱٫۱ درصد بوده است که نسبت به تورم گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها (۱۸٫۴ درصد ) تورم کمتری را دارد . در میان اقلام غیرخوراکی ها و خدمات ملاحظه می شود که بیشترین تورم مربوط به مبلمان و لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها با ۲۰٫۶ درصد و بعد از آن تفریح و فرهنگ با ۱۸٫۳ درصد و کالاها و خدمات متفرقه با ۱۵٫۶ درصد است . همان طور که ملاحظه می شود تورم دو رقمی در سبد مصرفی اقلام غیرخوراکی و خدمات خانوار روستایی مشاهده می شود .

? در مقایسه نرخ تورم گروه غیر خوراکی ها و خدمات مناطق شهری و روستایی ملاحظه می شود که در مناطق روستایی در زیر گروه پوشاک و کفش، مبلمان و لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها تورم بیشتر از مناطق شهری است .

?با مقایسه تورم گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها با گروه غیرخوراکی و خدمات در مناطق روستایی مشاهده شد که گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها دارای تورم بیشتری هستند . از آنجا که خوراکی‌ها در مناطق روستایی وزن بیشتری دارند، بر تورم روستایی اثر بیشتر خواهند گذاشت . به طوری که در شهرها اقلام خوراکی دارای ضریب ۲۴.۵ درصد و در روستاها ۳۸.۴ درصد است و همین باعث می شود که تورم کل در مناطق روستایی تاثیر پذیری بیشتری از تورم خوراکی ها داشته باشد.

❇سوال : با افزایش تورم و کاهش قدرت واقعی خرید خانوارهای روستایی ، رفاه خانوار و پایداری تولید چه سرانجامی خواهد داشت؟ چتر حمایتی دولت و مردم نیکوکار در این شرایط چه باید باشد ؟

?نرخ تورم گروه غیرخوراکی ها و خدمات در مناطق روستایی و شهری مردادماه ۹۷ نسبت به اسفند ماه ۹۶(سال پایه۱۰۰ =۱۳۹۵)

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *