?بازار محصولات کشاورزی: قیمت گوشت گوسفند با استخوان قبل و بعد تلاطم قیمت دلار در بازار

?از ابتدای سال ۱۳۹۷ آهنگ رشد نرخ برابری دلار در مقابل ریال در بازار آزاد رقم خورد به طوری که قیمت هر دلار در بازار آزاد از رقم ۴۶۴۳۴ ریال اسفند ماه ۱۳۹۶ به رقم ۵۰۰۰۸۳ ریال در فروردین ماه ۱۳۹۷ رقم خودر و این افزایش با نرخ صعودی ادامه داشت به طوری که افزایش جهشی قیمت دلار در بازارآزاد درسال ۹۷ (تا ۸ مهرماه) حدود ۱۲۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل رقم خورد. شوک ارزی ایجاد شده تولید و بازار محصولات و کالاهای مختلف را تحت تاثیر قرارداد که از جمله می توان به نوسانات قیمت محصولات کشاورزی در بازار خرده فروشی اشاره کرد .
?این نکته قابل تامل است که قیمت محصول کشاورزی تولید داخلی در بازار خرده فروشی حاصل هزینه وقیمت تمام شده محصول، سود تولید کننده، هزینه خدمات و سود عوامل عمده فروشی و خرده فروشی است. در این میان با افزایش قیمت دلار و شوک ارزی وارد شده به طور مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت بازار محصول مورد مطالعه تاثیر گذار خواهد بود. نکته قابل توجه در این خصوص اگر محصول مورد مطالعه، واردات داشته باشد با افزایش قیمت دلار، کالای وارداتی افزایش قیمت داشته و قیمت بازار محصول مورد نظر را با افزایش مواجه خواهد ساخت. به طوری کلی مطالعات داخلی نشان می دهد که عدم تقارن در مکانیزم انتقال قیمت از قیمت وارداتی به بازار خرده فروشی وجود دارد. به این معنا که الگوی انتقال قیمت از واردات به قیمت داخلی با توجه به تغییرات قیمت واردات (افزایشی، کاهشی ، کوچک و بزرگ بودن میزان) واکنش متفاوت نشان می دهد. در بازار خرده فروشی ایران معمولا با افزایش قیمت وارداتی محصول کشاورزی، قیمت داخلی افزایش یافته اما با کاهش قیمت وارداتی، کاهش قیمت داخلی مشاهده نمی شود. در شرایطی که عدم تقارن قیمت وجود داشته باشد، عوامل بازاریابی (عمده فروش و خرده فروش ) حاشیه ی خود را افزایش می دهند و سود بیشتری کسب می کنند. از سوی دیگر با افزایش قیمت دلار و افزایش تورم، هزینه های تولید،توزیع و فروش افزایش خواهد یافت که می توان از جمله به افزایش هزینه تامین نهاده های تولیدی، هزینه حمل و نقل، هزینه دستمزد، هزینه مواد بسته بندی، هزینه انبادرای و ذخیره سازی و هزینه فرصت اشاره نمود که همراه با خود افزایش قیمت در بازار خرده فروشی را باعث می شود.
?طلاعات بانک مرکزی نشان می دهد که قیمت هر کیلو گوشت گوسفند با استخوان دربازار تهران در اسفند ماه ۱۳۹۶ در حدود ۴۷ هزار و ۲۷۲ تومان برای هر کیلو بوده که در فروردین ماه به رقم ۴۸ هزار و ۹۰۴ هزار تومان بالغ شده و در بیستم مهرماه سال ۹۷ رقم ۶۲ هزار و ۸۷۵ هزار تومان برای هر کیلو ثبت شده است . اطلاعات نشان می دهد تا بیستم مهرماه سال ۱۳۹۷، قیمت گوشت گوسفند با استخوان در حدود ۳۳ درصد نسبت به اسفند ماه سال ۱۳۹۶ افزایش قیمت داشته است . روند قیمت حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۷ قیمت گوشت گوسفند با استخوان با نوسانات قیمت (افزایشی و کاهشی ) روبرو بوده است و بیشترین افزایش در ۲۳ شهریور ماه اتفاق افتاده که در حدود ۶٫۷ درصد نسبت به هفته قبل افزایش قیمت داشته است .
از سوی دیگر اطلاعات نشان می دهد که قیمت دلار در بازار آزاد تا انتهای شهریورماه ۱۳۹۷ نسبت به اسفند سال ۱۳۹۶ در حدود ۱۶۹ درصد افزایش داشته است . مقایسه درصد تغییرات قیمت دلار و قیمت گوشت گوسفند با استخوان حاکی از آن است که با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ، قیمت گوشت گوسفند روند افزایشی داشته به طوری که در تیرماه ۱٫۳ درصد ، مرداد ماه ۴٫۳ درصد و شهریورماه ۷ درصد افزایش در قیمت گوشت گوسفند با استخوان ملاحظه شده که روند صعودی داشته است.
✍نکته: آیا این میزان افزایش قیمت در بازار خرده فروشی گوشت گوسفند با استخوان در سال ۹۷ ، یعنی به طور میانگین ۱۵ هزار و ۶۰۳ تومان به قیمت هر کیلو اضافه شده است (۳۳ درصد ) ، با توجه به آثار مستقیم و غیر مستقیم تضعیف ارزش پول ملی منطقی است؟ چه میزان از این افزایش قیمت به خاطر تضعیف ارزش پول ملی و چه میزان حاصل متغیرهای دیگر است ؟ آیا دولت نبایستی هزینه سیاستها و مدیریت نادرست ارزی را بر دوش مردم نیاندازد و جبران نماید(اصل جبران) ؟

 

 

?قیمت خرده فروشی گوشت گوسفند با استخوان در سال ۹۷ (ریال-کیلوگرم)?ماخذ: بانک مرکزی ، گزارش هفتگی قیمت برخی مواد خوراکی در بازار تهران

 

?درصد تغییرات قیمت خرده فروشی گوشت گوسفند با استخوان در سال ۹۷ ?ماخذ: بانک مرکزی ، گزارش هفتگی قیمت برخی مواد خوراکی در بازار تهران

 

?درصد تغییرات قیمت خرده فروشی گوشت گوسفند با استخوان و قیمت دلار بازار آزاد در سال ۹۷ ?ماخذ: بانک مرکزی ، گزارش هفتگی قیمت برخی مواد خوراکی در بازار تهران و بانک اطلاعات سری زمانی

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *