?وضعیت نرخ بیکاری در مناطق روستایی به تفکیک استان

?داشتن درآمد پایدار حاصل از کار و فعالیت، سرآغاز داشتن یک برنامه هدفمند شخصی، خانوادگی و اجتماعی برای هر فرد است. اینکه در زندگی شخصی می خواهیم چه اقداماتی بکنیم، برای خانواده چه فعالیتهایی در نظر گرفتیم و در اجتماع چطوری و چگونه می خواهیم مسوولیت اجتماعی خودمان را ایفا کنیم و در توسعه پایدار کشورمان سهمی داشته باشیم ، به درآمد حاصل از کار ما ارتباط دارد.
برای همین است که اشتغال و بیکاری، از جمله موضوع های اساسی اقتصاد هرکشوری است و برای توسعه فرصت های شغلی ، سیاست و راهکار اجرایی ارائه می شود. اینکه چقدر موفق شدیم در توسعه فرصتهای شغلی ، نیاز است به آمار منتشر شده مراجعه شود.

?آمار نشریه نتایج آمارگیری نیروی کار مرکز آمار نشان می دهد که در مناطق روستایی کشور در سال ۱۳۹۶ نرخ بیکاری در حدود ۸٫۲ درصد بوده که برای مردان نیز ۸٫۲ درصد و برای زنان ۸٫۵ درصد ثبت شده است(بریا جمعیت ده ساله و بیشتر) . ارقام نشان می دهد که نرخ بیکاری زنان روستایی از مردان بیشتر است . به عبارتی فرصتهای شغلی کمتری برای زنان نسبت به مردان فراهم شده است .

?بر حسب استان ملاحظه می شود که بیشترین نرخ بیکاری در مناطق روستایی در سال ۱۳۹۶ به ترتیب مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ۲۲٫۲ درصد ، کرمانشاه با ۱۲٫۳ درصد و گلستان با ۱۰٫۷ درصد می باشد . کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان سمنان با ۴ درصد نرخ بیکاری است .
در میان مردان اطلاعات نشان می دهد که بیشترین نرخ بیکاری در مناطق روستایی به ترتیب مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ۲۱٫۳ درصد ، کرمانشاه با ۱۴٫۸ درصد و خوزستان با ۱۰٫۹ درصد می باشد . کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان سمنان با ۳٫۷ درصد نرخ بیکاری است .

?برای زنان اطلاعات نشان می دهد که بیشترین نرخ بیکاری در مناطق روستایی به ترتیب مربوط به استان البرز با ۲۹٫۱ درصد ، چهارمحال و بختیاری با ۲۰٫۷ درصد و یزد با ۱۷٫۵ درصد می باشد . کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان زنجان با ۲٫۳ درصد نرخ بیکاری است .

?اطلاعات نشان می دهد که در برخی استانهای کشور نرخ بیکاری به شدت بالاست و این از منظر توسعه توجه خاصی را طلب می کند چرا که نداشتن شغل و به دنبال آن درآمد باعث می شود که فقر افزایش و رفاه کاهش یابد و به دنبال آن بسیاری از معضلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را ممکن است به دنبال خود داشته باشد .نکته قابل توجه آن است که نرخ بیکاری بر حسب جنسیت و استان متفاوت بوده و از این رو لازمست الگوهای متفاوت توسعه فرصت شغلی بر حسب جنس و استان تدوین شود.

 

?نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر مناطق روستایی بر حسب استان در سال ۹۶

 

?نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر مردان مناطق روستایی بر حسب استان در سال ۹۶

 

?نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر زنان مناطق روستایی بر حسب استان در سال ۹۶

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *