?روز جهانی اقیانوس ها

?هشتم ژوئن برابر با ۱۸ خردادماه ۱۳۹۶ روز جهانی اقیانوس ها نام‌گذاری شده است.
روز جهانی اقیانوس ها امسال با شعار «اقیانوس‌های ما، آینده ما» جشن گرفته می‌شود که در پیوند با کنفرانس اقیانوس است که از ۵ تا ۹ ژوئن در مرکز سازمان ملل در نیویورک در حال برگزاری است.

?اقیانوس‌ها به طور تقریبی دو سوم سطح زمین را می‌پوشانند و پایه‌ اصلی حیات هستند. آن‌ها بخش قابل‌توجهی از اکسیژنی را که ما تنفس می‌کنیم، تولید می‌کنند؛ حجم زیادی از کربن دی‌اکسید دفع شده را جذب می‌کنند؛ تولیدکننده غذا و مواد مغذی هستند و دما را تنظیم می‌کنند. اقیانوس‌ها از نظر اقتصادی منابعی ارزشمند برای کشورهای متکی بر گردشگری، ماهیگیری و دیگر منابع دریایی هستند و ستون اصلی بازرگانی بین‌المللی محسوب می‌شوند.

?متاسفانه فشارهای انسانی، که شامل ماهیگیری بیش‌ازاندازه، غیرقانونی، گزارش‌نشده، بدون برنامه منظم و مخرب و در کنار آن روش‌های ناپایدار پرورش آبزیان، آلودگی دریایی، تخریب زیست‌بوم‌ها، گونه‌های ناسازگار، تغییرات آب و هوایی و اسیده شدن اقیانوس‌ها می‌شوند در حال وارد کردن خسارت‌های قابل‌توجهی به اقیانوس‌ها و دریاهای دنیا هستند.

?صلح و امنیت هم نقشی مهم در لذت بردن از منفعت‌هایی دارند که می‌توان از اقیانوس‌ها برای توسعه پایدار بیرون کشید. همان طور که دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار داشته است: «هیچ توسعه‌ای بدون امنیت و هیچ امنیتی بدون توسعه وجود ندارد.»

?چرا روز جهانی اقیانوس ها را جشن بگیریم؟

روز جهانی اقیانوس ها را جشن می‌گیریم تا نقش اساسی اقیانوس‌ها را در زندگی روزمره مان به همگان یادآور شویم؛ آن‌ها، با تولید کردن بیشتر اکسیژنی که ما تنفس می‌کنیم، شش‌های زمین هستند.
?برای اعلام اثر جمعی کنش های انسانی بر روی اقیانوس.
?برای گسترش یک حرکت جهانی برای اقیانوس‌ها.
?روز جهانی اقیانوس ها روزی است برای بسیج و متحد کردن مردم دنیا با هدف مدیریت متعادل اقیانوس‌های دنیا؛ آن‌ها یکی از منابع اصلی در تامین غذا و دارو هستند و بخش مهمی از زیست کره.

?برای اینکه در کنار هم این زیبایی، ثروت و پیمان با اقیانوس‌ها را جشن بگیریم.روز جهانی اقیانوس‌ها فرصتی است که هر ساله به افتخار اقیانوس‌های جهان و زندگی دریایی برگزار می شود. این روز زمانی برای درک و تحسین ارزش ذاتی اقیانوس‌ها و ترسیم تصویری از زندگی نسل‌های آینده در صورتی است که ما در تامین امنیت و سلامت آنها شکست بخوریم. انسان برای تامین مواد غذایی، و هوایی که تنفس می کند به اقیانوس‌ها وابسته بوده که دو نیاز اساسی و مهم ما محسوب می شوند. در حقیقت، وابستگی انسان به سلامت اقیانوس‌ها به حدی است که بدون آنها امکان بقای ما صفر خواهد بود.

?به مناسبت این روز می توانید کتاب‌های زیر را برای کودکان خود تهیه کنید:
? کتاب هیولای سبز دریا را نجات می‌دهد
جانوران دریایی
اقیانوس و وحشت

✅منبع : سایت کتابک

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *