حمایت از کالای تولید داخلی : نقش و اهمیت تولید کننده و عرضه

?در شماره های پیشین در خصوص تقاضا (داخلی و خارجی )و نقش آن در امکان پذیری تحقق شعار سال ۹۷ #حمایت از کالای تولید داخلی بحث شد. در ادامه به نقش عرضه و تولید کننده در دستیابی به شعار سال ۹۷ پرداخته می شود .

?عرضه عبارتست از جریان یک کالا یا خدمت به بازار برای برآوردن تقاضا. در حقیقت تولید کالا و خدمات انجام می شود تا تقاضایی که از طرف مصرف کننده وجود دارد تامین شود . به عنوان مثال وقتی بیان می شود عرضه گوشت یعنی مقدار گوشتی که فروشندگان حاضرند در دوره معینی (مثلاً یک ماهه) در بازار به فروش رسانند.

?عرضه نشان دهنده مقدار کالایی است که فروشندگان مایل یا در صدد فروش آنند نه مقداری که عملاً در بازار به فروش می رود. در حقیقت این دو مقدار در بازاری که تعادل نباشد ممکن است تفاوت زیادی با یکدیگر داشته باشند.

?قانون عرضه بیانگر این واقعیت است که بین مقدار عرضه یک کالا و قیمت آن رابطه مستقیمی وجود دارد. بدین معنی که اگر قیمت کالا افزایش یابد مقدار عرضه آن کالا نیز افزایش می یابد و بالعکس. قیمت، یکی از عوامل مهم عرضه هر کالا به شمار می رود و در کنار آن عوامل مختلفی بر عرضه تاثیر گذار است . عوامل متعددی همانند تعداد و اندازه بنگاه‌های تولیدی، فناوری تولید،قیمت عوامل تولید و قیمت دیگر کالاهای مرتبط ،هزینه تولید، مالیات ها و یارانه ها نیز از دیگر عوامل مهم موثر در میزان عرضه هستند .در صورت افزایش تعداد و اندازه بنگاه‌ها یا بهبود فناوری یا کاهش قیمت عوامل تولید یا قیمت کالاهای مرتبط عرضه افزایش یافته و در این صورت قیمت تعادلی کاهش و مقدار تولید افزایش می‌یابد و بلعکس. به طور کلی می توان گفت عرضه بستگی به دو عامل دارد: ۱-درآمد و ۲-هزینه تولید.

▪اهمیت مفهوم عرضه در آن است که با تقاضا ،قیمت و مقدار مبادله شده هر کالا در بازار را معین می کند. از این جهت عرضه همانند تقاضا تقش تعیین کننده ای دارد.

☑با توجه به مطالب فوق عرضه نقش مهمی در بازار و تامین نیاز موجود دارد که در صورت تحقق شرایطی ، انگیزه لازم را برای خریداران داخلی برای کالای عرضه شده را فراهم می آورد . اینکه عرضه چه شرایطی برای تحریک تقاضا لازم دارد در شماره های بعدی به آن پرداخته می شود .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *