?روز جهانی کتاب و حق مؤلف

?روز ۳ اردیبهشت برابر با ۲۳ آوریلِ هر سال به عنوان روز جهانی کتاب و حق مؤلف از سوی اتحادیه بین‌المللی ناشران، دولت اسپانیا و فدراسیون روسیه به بیست وهشتمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۵ ( ۱۳۷۴) پیشنهاد گردید و در این کنفرانس به تصویب رسید.

?از جمله دلایل انتخاب این روز یکی سنت مردم کاتالونیای اسپانیا است که هر سال در این روز با فروش هر کتاب یک گل رُز به خریدار داده می‌شود و از سوی دیگر تقارن آن با تولد یا مرگ تعدادی از نویسندگان و چهره‌های ادبی مشهور جهان نظیر : میگل سروانتس، ویلیام شکسپیر، اینکا گارسیلاسو دلاوگا، مانوئل وایه خو و ولادیمیر نابوکف و تنی چند از شخصیتهای فرهنگی جهان است.

? هدف از اختصاص روزی برای بزرگداشت کتاب و حق مؤلف ، تجلیل جهانی از کتاب و مؤلفین، تشویق همگان و به‌خصوص جوانان برای کشف لذت خواندن، تقدیر و حمایت از کسانی که در رشد و اعتلای فرهنگی و اجتماعی جامعه بشری نقش و سهم بسزایی داشته‌اند، توسعه صنعت نشر، ترویج جریان آزاد کتاب و تضمین دسترسی عموم به آن و بالاخره جلب توجه سازمانها، انجمن‌ها، نهادهای دولتی و خصوصی به این آسانترین و ارزنده‌ترین روش کسب دانش، بیان احساس و اندیشه و قدیمی‌ترین وسیله ارتباط معنوی و کلید توسعه آموزش پایه، مبارزه با فقر و توسعه فراگیر است.

? مهمترین اقدام یونسکو اعلام سال ۱۹۷۲ به عنوان «سال جهانی کتاب» با شعار «کتاب برای همه» است. هدف اصلی «آگاه‌سازی افکار عمومی نسبت به اهمیت کتاب و کتابخوانی» بود. این اقدام با اقبال و موفقیت فراوانی روبه‌رو شد. بیش از ۱۰۰ کشور ، کمیته ملی تشکیل دادند و بودجه بخش کتاب در پاره‌ای از کشورها افزایش یافت.

? اهداف یونسکو در زمینه گسترش و توسعه کتاب را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:
?ترویج سیاست‌های ملی کتاب به عنوان بخشی از یک نگرش جامع و فراگیر در مورد توسعه کتاب؛
?توجه به انتشارات آموزشی و عمومی به عنوان دو عنصر مهم و جدانشدنی بخش کتاب؛
? پرکردن شکاف آموزشی و اطلاعاتی موجود بین کشورهای شمال و جنوب ، و جنوب جنوب؛
? توجه به کلیه عوامل و عناصر مؤثر در تولید و توزیع کتاب؛
? تجدید نظر در تعاریف و ضوابط کنونی مربوط به کتاب؛
?برقراری گفتگوی سازنده بین بخشی دولتی و خصوصی در زمینه کتاب؛
?حمایت از توسعه صنعت انتشارات محلی با اعطای کمک به آنها.

? هر کسی که عاشق کتاب است می‌تواند در مراسم روز جهانی کتاب شرکت کند. هدف این روز نزدیک کردن افراد جامعه به نویسندگانی است که دوست دارند و همچنین کشف آثار و نویسندگان جدید است. یادمان باشد مسیر توسعه از طریق مطالعه و کتابخوانی هموار می شود .

برگ های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی و توسعه یافتگی پرواز می دهند.

 

منبع : http://irunesco.org

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.