?روز جهانی زمین پاک: مرافراموش نکنید امضا:حامی و محافظ شما: زمین

تاریخچه این مناسبت به سال ۱۹۶۹ و زمانی باز می‌گردد که جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

?یوتانت دبیر کل سازمان ملل (۱۹۶۲- ۱۹۷۱) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد. در بسیاری از کشورها روز ۲۲ آوریل هم زمان با ۲اردیبهشت روز زمین است و جوامع بسیاری نیز هفتهٔ زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیتهای زیست محیطی اختصاص می‌دهند.

در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌است. در حال حاضر روز زمین بزرگترین جشن در جهان است که سالانه بیش از یک میلیارد نفر آن را جشن می‌گیرند.

?به مناسبت گرامیداشت این روز برای حفظ محیط زیست و کره زمین راهکارهایی ارائه شده است که می‌توان به صرفه جویی در استفاده از کاغذ، مشارکت در انجمن‌های حمایت از محیط زیست، کاشت درخت، کاهش استفاده از وسایل نقلیه آلاینده، مصرف مواد غذایی ارگانیک،صرفه جویی در مصرف آب، توجه بیشتر به محیط اطراف محل سکونت و مدیریت زباله‌ها اشاره کرد.

بهترین راه کمک به زمین می‌تواند لذت بردن از آن باشد. از خانه بیرون بروید و انگیزه خود را برای نجات این محیط زیبا بیشتر کنید. این را بدانیم که حیات ما، جانواران و گیاهان به زمین وابسته است .

?انسان توسعه یافته تمامی سعی و تلاشش در حمایت از زمین و محافظت از آن است . سوال : شما این هفته و در طول سال چطوری از زمین مان حمایت می کنید ؟

 

روز زمین پاک : حامی و محافظ زمین باشیم

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *