?گزارش سفر به شهرستان سرپل ذهاب : برگزاری اولین جلسه کمیته توسعه روستا

 

✳در تاریخ ۱۴ و ۱۵ اسفند ماه ۹۶ به منظور ادامه کار “طرح اشتغالزایی و درآمد زایی” به شهرستان سر پل ذهاب رفتیم .گروه ما شامل خانم دکتر مافی ، خانم مهندس نظری به عنوان نیروی داوطلب محلی و اینجانب بود . دو روستای بازگیرقلعه پرور و مجید قلعه پرور در برنامه کاری ما بود . هدف تشکیل کمیته توسعه روستا که در سفر قبلی اعضای آن توسط مردم انتخاب شده بودند. اعضا شامل شورا، دهیار، نماینده ریش سفیدان و معتمدین روستا، نماینده جوانان ، نماینده کشاورزان ، نماینده دامداران ،نماینده دولت )خانه بهداشت، ( تسهیلگران زن و مرد روستایی و تسهیلگران توسعه می باشند.

✳ در این جلسه ضمن بیان هدف از تشکیل کمیته برای توسعه چیست ، اقدامات انجام شده تا کنون برای اعضای کمیته روستا تشریح شد. برنامه کاری برای دو روستا به صورت مجزا بدین شرح بود۱)اطلاع رسانی به مقامات دولتی در منطقه در خصوص فعالیت گروه .۲) اطلاع رسانی به شورا و دهیار.۳)معرفی پروژه و اهداف آن (کمیته روستا و صندوق اعتبارات خرد) ۴) بررسی نقاط ضعف ، قوت و پتانسیلهای روستا در فرآیند توسعه پایدار ۵)تهیه نقشه روستا . ۶) انتخاب یک فعالیت جمعی و گروهی برای مشارکت و همکاری و همدلی روستائیان از طرفی برنامه ریزی و اجرا و مدیریت کار توسط کمیته توسعه روستا و آغاز رسمی فعالیت کمیته توسعه روستا

✳ساعت ۱۴ روز دوشنبه ۱۴ اسفند ماه در کانکس مهدکودک روستای بازگیر قلعه پرور اولین جلسه کمیته توسعه روستا تشکیل شد . فرآیند مورد نظر طی شد و در نهایت در این روستا با توجه به نقاط ضعف روستا موضوع جمع آوری زباله و دفن بهداشتی آن به عنوان اولین اقدام کمیته توسعه روستا برگزیده شد . قرار شد این فعالیت توسط اعضای کمیته روستا و روستائیان اجرا شده و از برنامه فیلم و عکس و گزارش تهیه شود تا اطلاع رسانی شود .

✳ساعت ۹ صبح روز سه شنبه ۱۵ اسفند ماه در کانکس خانم رضایی روستای مجید قلعه پررور اولین جلسه کمیته توسعه روستا تشکیل شد . فرآیند مورد نظر طی شد و در نهایت در این روستا موضوع پیاده روی خانوادگی (به منظور همدلی و مشارکت مردم با هم و یک کار ورزشی ) به عنوان اولین اقدام کمیته توسعه روستا برگزیده شد . قرار شد این فعالیت توسط اعضای کمیته روستا و روستائیان اجرا شده و از برنامه فیلم و عکس و گزارش تهیه شود تا اطلاع رسانی شود .

✳ قرار شد تا جلسه بعدی در سال جدید اعضای کمیته توسعه روستا نقشه روستا را تهیه نمایند . علاوه بر این قرار شد در هر روستا سرگروه ها انتخاب شوند و شروع به عضوگیری نموده و گروه های ده نفری یا ۱۵ نفری را تشکیل داده تا در سال جدید قدم ابتدایی برای تشکیل صندوق اعتبارات خرد برداشته شود .

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *