گزارش سفر به شهرستان سرپل ذهاب: به دنبال حکمرانی خوب

❄️حکمرانی خوب یعنی تعامل سازنده میان دولت ،حاکمیت و مرم و نهادهای مدنی . شرط توسعه پایدار برقراری این تعامل سازنده است . به نظر می رسد مهمترین و اصلی ترین مشکل در حال حاضر ناتوانی ما در برقراری این تعامل سازنده است . وقتی به شهرستان سر پل ذهاب می روم این عامل اصلی ناهماهنگی مدیریت بحران پس از زلزله است .

❄️ برخی مشاهدات نشان می دهد که جامعه مدنی و بخش خصوصی تمایلی به همکاری با دولت برای ساماندهی مدیریت و کنترل و نظارت و ارزیابی مدیریت بحران ندارد . این طور تصور می شود که حضور و مشارکت مردمی به این معناست که در منطقه حاضر شویم و هر اقدامی دوست داشتیم و یا تصور کردیم بهترین است انجام دهیم . مثلا داخل روستا شویم و گویی ملک شخصی ماست هر جور خواستیم در مورد ساخت و ساز و شغل و … تصمیم بگیریم بدون اینکه این تعامل سازنده با مقامات دولتی محلی و مردم روستا داشته باشیم که چه بهتر است وچه توصیه می شود .

❄️عزیزان دولتی و غیر دولتی محلی با توجه به شناخت ساختار فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی منطقه تجاربی دارند که می توان از آنها استفاده نمود و دیگر آزمون و خطا نکرد . این تجارب ارزشمند را باید همراه با علم و درایت عجین کرد و بعد تصمیم سازی و اجرا نمود .

❄️برای همین منظور روز پنج شنبه مورخ ۱۹ بهمن ماه ساعت ۱۰ و سی دقیقه صبح جلسه ای با فرماندار محترم شهرستان سر پل ذهاب آقای مهندس اکبر سنجابی و گروه خودمان یعنی سرکار خانم دکتر مافی ، خانم مهندس نظری و خواهر ایشان به عنوان نیروهای داوطلب محلی داشتیم ؛با هدف اینکه توضیح دهیم قرار است گروه ما چه اقدامات و فعالیتهایی در روستاهای منتخب انجام داده و همراهی و تعامل سازنده ای با دولت محلی و جامعه مدنی و بخش خصوصی محلی برقرار کنیم .

❄️ایشان با طرح و ایده ما برای توانمندسازی روستایی و تشکیل صندوق توسعه روستا بسیار استقبال کردند و فرمودند خیلی وقت است دنبال گروهی هستند که به این مهم یعنی توانمندسازی روستایی در شهرستان سر پل ذهاب بپردازند . گفتگو و ارتباط موثر با آقای فرماندار باعث شد نه تنها دغدغه توانمندسازی روستایی از سکوت خارج شده و به جریان درآید بلکه همکاری و مشارکت دولت محلی را نیز به همراه داشت. به طوری که قرار شد جلسه ای با بخش دولتی و غیر دولتی شهرستان سر پل ذهاب برگزار شود تا در آن جلسه ضمن معرفی گروه خودمان و اهداف در نظر گرفته شده از همکاری و کمک هر یک از حاضرین در جلسه برای پیشبرد اهداف کمک و یاری گرفته شود .به عنوان مثل از سازمان فنی و حرفه ای برای آموزش های تخصصی .

❄️ این جلسه قرار شد برای هفته آینده با تعیین ادارات دولتی و جامعه مدنی و خصوصی از طرف ما و اعلام به دفتر فرماندار و بعد مکاتبه و دعوت آنان به جلسه اتفاق افتد . تا اینجا هدفی که می خواستیم محقق شد یعنی برقراری ارتباط موثر و سازنده در جهت حکمرانی خوب . امیدوارم این همکاری خوب با ارتباط مستمر و سازنده تقویت شود .

اصول حکمرانی خوب

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *