کارداوطلبانه برای مردم و سازندگی کشور

یکی از دوستان و همکارانم تاریج جهاد سازندگی را مستند سازی می کرد و من هم مطالب آن را مطالعه می کردم . یادم هست یک بخشی از مطالب آن زمان برای من جالب بود و بسیار دلنشین . گاهی فکر می کردم چه شد آن شور و شوق و درایت برای سازندگی کشور . موضوع حضور مردم برای سازندگی روستا و کمک به کشاورزان بود . در این میان، حضور دانش‌آموزان و دانشجویان، چشم‌گیرتر بود، روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته، با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، فرصت مناسبی بود تا جوانان بتوانند به نزدیک‌ترین نقطه برای سازندگی مراجعه کنند برای برداشت گندم یا کمک به واحدهای دامداری و از این قبیل . چه ذوق و شوقی برای سازندگی بود .

کارداوطلبانه برای مردم و سازندگی کشور . وقتی به ادبیات موضوع نگاه می کنیم شروع تأسیس سازمان‌های خیریه به صورت فعلی به اوایل قرن نوزدهم در انگلستان برمی‌گردد که کار داوطلبانه برای کمک به فقرا شکل گرفت . اگر بخواهیم تعریفی از فعالیت داوطلبانه (Volunteering) داشته باشیم ، فعالیتی است بشر دوستانه‌ای که برای ترویج خوبی یا بهبود کیفیت زندگی انسانی انجام می شود.این نوع کار هیچگونه منفعت مالی ندارد و در عوض احساس ارزشمند بودن و احترام را به وجود می‌آورد.

 کار داوطلبانه می‌تواند سبب پیشرفت در توانمندی‌های شخص و رشد در روابط باشد.کار داوطلبانه علاوه بر شخص یا سازمانی که درخواست نیاز به کار داوطلبانه کرده است می‌تواند برای خود شخص داوطلب فواید مثبت داشته باشد.فدراسیون بین المللی صلیب سرخ خدمت داوطلبانه را اینگونه تعریف می کند :«خدمات داوطلبانه ، خدمتی است که فرد داوطلب آن را با میل و اختیار انجام می دهد و نه به علت عوامل اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی که بر او تحمیل شده باشد و هدف از آن ارائه خدمات به مردم آسیب پذیر جامعه است نه کسب منافع مادی». یکی از جنبه های والای زندگی انسانها ، انجام خدمات بشر دوستانه است .

افراد جامعه بایستی با شرکت در خدمات داوطلبانه در کاهش مشکلات و معضلات جامعه بکوشند .این خدمات به کسانی که از آن بهره مند می شوند ، این حس را القاء می کند که تنها نیستند و در هر شرایطی به گروه یا اجتماع تعلق دارند .بنابراین ، خدمات بشردوستانه در هر اجتماعی به انسانها فرصت زندگی و پایداری در برابر مشکلات را می دهد. این نکته خیلی مهم است که به آن پرداخته شود چگونه می توان فعالیتهای داوطلبانه را ارتقا داد ؟ آمار کشور کانادا را می بینیم که کار داوطلبانه از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است به طوری که بیش از ۱۷۵ هزار مرکز کار داوطلبانه در سراسر کانادا وجود دارد که در زمینه‌های متفاوتی از قبیل درمان و سلامت، هنر، فرهنگ و سرگرمی، خدمات اجتماعی، ورزش، آموزش، محیط زیست فعالیت دارند. کانادا ۳۴ میلیون نفر جمعیت دارد و از این تعداد، بیش از دوازده و نیم میلیون نفر به کار داوطلبانه مشغول هستند. این داوطلبان هرساله زمانی معادل با ۲٫۱ میلیارد ساعت را به این کار اختصاص می‌دهند.این رقم مساوی با حدود یک میلیون و نیم نفر/روز کار تمام وقت است که اگر داوطلبانه نبود، دولت باید در ازای آن حقوق پرداخت می‌کرد. جالب است که بدانید در کانادا در ماه ایپریل یک هفته برای قدردانی از افراد داوطلب انتخاب شده است(ماخذ: شبکه ملی همیاران)

سوال : چرا در کشور ما کارداوطلبانه کمرنگ شده است و چه باید بکنیم تا این فرهنگ همگانی شود ؟ بازنشستگان ، زنان خانه دار ، دانش آموزان و دانشجویان جمعیت بالایی در کشور ما هستند چرا از آنان برای کارهای داوطلبانه در مسیر توسعه پایدار کشور بهره گرفته نمی شود ؟ چه الزاماتی برای توسعه فرهنگ کارداوطلبانه لازم است ؟

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *