کاردواطلبانه را از مدارس شروع کنیم

چند صباحی است روی موضوع کارداوطلبانه در مدارس و دانشگاه ها فکر می کردم که چطوری می شود از نوجوانی این فعالیت را ترویج نمود . مطلبی در روزنامه اطلاعات مورخ ۱۵ تیر ماه دیدم به نظرم جالب آمد با شما به اشتراک گذاشتم . ماجرا چنین است “دوستی دارم که یک سال پیش، به همراه خانواده و دخترش از ایران به کانادا مهاجرت کردند. دخترش در ایران تا سال سوم دبیرستان درس خواند و قرار بود سال آخر را در مدارس آنجا درس بخواند تا برای ورود به دانشگاه های کانادا، آماده شود.
در ایران، این دختر تمام وقت در کلاس های فشرده زبان و با معلمان خصوصی درس کنکور می‌خواند تا با معدل بسیار بالا و کارنامه درخشان به کانادا برود و شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه های آنجا داشته باشد.
حالا یک سال گذشته است. دختر درسخوان و با استعداد او فهمیده است صرف نمرات بالا برای ثبت نام در دانشگاه کافی نیست و باید کارنامه کارهای داوطلبانه اش را پر بار کند!
در ابتدا برای او عجیب و بی معنا بوده است. مگر یک نوجوان و جوان دوره دبیرستان در ایران، به چیزی جز کنکور و تست و درس حفظ کردن هم باید فکر کند؟
چه کسی از آنان خواسته است در هر رشته و مقطعی هستند، مهارت یا هنر هم بیاموزندو خدمتی را به جامعه ارائه کنند؟ اصولا مهم است چه گرهی به دست آنان در جامعه باز می شود و چه قدر برای اطرافیانشان مفید هستند؟
حالا این دختر در کنار درس خواندن، هر هفته به سرای سالمندان می رود و ساعاتی را در آنجا کار می کند. این اولین تجربه کار داوطــلبانه اوست و می گوید خیلی کم است و باید تجربه های بیشتری از کار داوطلبانه برای ورود به یک دانشگاه خوب در کارنامه اش داشته باشد.
برایش آرزوی موفقیت می کنم و با خودم فکر می کنم کاش در کشور ما نیز، برای استخدام در هرجایی یا گزینش و پذیرش در دانشگاه در هر رشته ای، این چیزها امتیاز محسوب شود. کاش لذت کار نیک کردن و احساس مفید بودن برای دیگران و جامعه، از نوجوانی درک شود و ارزش های زندگی در علم و عمل توأمان به افراد آموخته شود تا کار خیر نه فقط مخصوص ایام و افراد و سنین خاص، که به عنوان یک وظیفه و ارزش در جامعه مان تعریف شود.”

سوال : چرا آموزش و پرورش و دانشگاهای ما فکری و برنامه ای برای مهارتهای زندگی ، مهارتهای اجتماعی و کارهای داوطلبانه ندارند ؟

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *