توسعه پایدار نیازمند انسان توسعه یافته

نگاهی به نوشته های افراد مختلف از متخصص و غیر متخصص که می اندازیم همواره این سوال مطرح است چرا فلان کشور پیشرفت کرد و ما نه ؟ همواره دنبال مقصر هستیم تا انگشت اتهام به سمت او برود و بعد با خیال راحت که مقصر پیدا شد ادامه راهی را برویم که بود . یادم می آید استاد عزیزم شادروان دکتر قره باغیان بعد از درس اقتصاد توسعه به ما گفتند همه این تئوری ها را گفتم اما بدانید هیچ کشوری توسعه نمی یابد مگر انسان توسعه یافته داشته باشد . خیلی آن زمان این جمله برایم قابل درک نبود تا اینکه خودم شدم استاد و محقق و بعد فهمیدم چرا ما توسعه نیافته ایم . انسان توسعه یافته مساله ماست که ایفاگر نقش مدیریت ، کارمند ، وکیل ، وزیر ، کارگر و … باشد و مسیر توسعه را هموار سازد .به ادبیات موضوع نگاه می کنیم انسان توسعه یافته را اینگونه برشمرده است :

انسان توسعه یافته انسانی است که به حقوق و تکالیف مدنی خود آگاه است. وظایف خود را عمل می کند و حقوق خود را مطالبه می کند.
انسان توسعه یافته اعتماد بنفس منطقی دارد . به توانایی های انسانی اش باور دارد ، خودش را محیط و مسلط بر مسائل زندگی اش می داند و می فهمد که انسان موجودی خلاق و مبتکر و توانمند است . می داند که در درون انسان ، نیرویی وجود دارد که اگر اراده کند می تواند همۀ مشکلات را با تعقل و تدبیر ،حل و فصل کند.
انسان توسعه یافته مهربان و آرام است. خوب گوش می کند. خوب فکر می کند. با عجله سخن نمی گوید وقتی با او برخورد می کنی، امواج آرام بخش و مهربانی، سراسر وجودتان را پر می کند.
انسان توسعه یافته از نیاز به نمایش، عبور کرده است، در سخن گفتن اظهار فضل نمی کند و از چاپلوسی دیگران مشمئز می شود.
انسان توسعه یافته روحیۀ مشارکت پذیری، هم فکری و همکاری با دیگران دارد. به تفکر جمعی و مشورت اعتقاد دارد، تقسیم کار را می فهمد، اصول مقدماتی مدیریت را بلد است و کاملاً باور دارد که عقل کل نیست.
انسان توسعه یافته جو پذیر نیست، در مقابل تبلیغات زیانبار و یا کذب، روحیه پایداری و نگاه کارشناسی دارد. در گرداب تبلیغات سوء قرار نمی گیرد و هر نگرشی را در قالب عقل و تجربه و‌ مشورت به تجزیه و تحلیل می گیرد و بعد تصمیم می گیرد.
انسان توسعه یافته روحیۀ همزیستی مسالمت آمیز با جامعه دارد ، با خودش سازگار و با محیط زندگی اش هماهنگ است ، محیط زندگی اش را تغییر می دهد ، اما با شرایط نمی جنگد.

آیا به نظر شما کمک و یاری و کار گروهی نشانه یک انسان توسعه یافته نیست ؟

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *